Wielka brytania: wstępny odczyt PKB
2008-10-24 10:31
© fot. mat. prasowe
Dziś przekonamy się, czy brytyjska gospodarka powoli wchodzi w recesję - zaplanowano bowiem wstępny odczyt wzrostu PKB za III kwartał.
Przeczytaj także: Dziś sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia
Ekonomiści oczekują, że brytyjski PKB spadł o 0,2 proc. w III kwartale, po tym jak nie zmienił wartości w II kw. Oczywiście jednorazowy spadek PKB technicznie recesją jeszcze nie będzie, ale trudno w obecnych warunkach rynkowych sądzić, by w końcówce roku sytuacja miała się poprawić, a nie pogorszyć.Na dziś zaplanowano także wstępne odczyty indeksów PMI mierzących koniunkturę w sferze produkcji i usług w eurolandzie. Oczekuje się, że w październiki PMI dla usług spadł do 46,7 pkt, a dla przemysłu do 44 pkt - w obydwu przypadkach świadczyłoby to o recesji w sektorze. Na koniec dnia pozostaje jeszcze sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. Sprzedaż ma wzrosnąć o 0,4 proc.
SYTUACJA NA GPW
Doprawdy trudno znaleźć odpowiednie słowa opisujące obecną sytuację na GPW. Rafał Hirsch z TVN CNBC użył słowa "dekadencja" i chyba rzeczywiście jest to najbardziej trafne określenie jakie można znaleźć dla ciągnącej się fali wyprzedaży. Inwestorów nie interesuje już, że wskaźniki C/Z dla banków przyjęły wartość jednocyfrową i mało tego - pozostaną na takiej wysokości, nawet gdyby w przyszłym roku ich zyski miały spaść o połowę.
Obecnie dominują obawy o płynność, a kto żyw woli mieć gotówkę w portfelu niż akcje. Polujących na dołki jest więc coraz mniej, ale wczoraj udało im się podnieść WIG20 o 62 pkt (to już 4 proc.) od dołka do końca sesji. Obroty nieznacznie wzrosły - podliczono je na 1,5 mld PLN na całym rynku akcji. Podrożały papiery 65 spółek, potaniały 239.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Nikkei skończył ostatnią w tym tygodniu sesję spadkiem o 9,6 proc., a w wcześniej w USA S&P 500 wzrósł o 1,3 proc., a DJIA o 2 proc. Japońscy eksporterzy obniżają prognozy wyników (Sony) lub już odczuły skutki najmocniejszego jena od 13 lat, czego przykładem może być Toyota, która pierwszy raz od siedmiu lat poinformowała o kwartalnym spadku sprzedaży. Tym razem H. Paulson nie czekał do poniedziałku, jak zdążył nas ostatnio przyzwyczaić i przedstawił kolejną akcję Fed, który będzie przejmować małe banki regionalne, aby udrożnić sparaliżowany rynek pożyczek krótkoterminowych. Tymczasem AIG wykorzystało już 90 mld USD z państwowej pożyczki, której limit podniesiony do 122 mld USD może okazać się niewystarczający. Agencja Bloomberg donosi, że w tym miesiącu ze światowych rynków akcji wyparowało ponad 10 bilionów USD.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, prognozy giełdowe, WIG20, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami