Płynność finansowa na rynku spada
2008-10-24 12:20
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
W takich warunkach nawet niewielkie zlecenia kupna mogły wywindować znacząco kursy i tak właśnie się stało. W najbliższych dniach można spodziewać się podobnie nerwowowych wahań, a złoty będzie mocno uzależniony od nastrojów w regionie. Dobre dane makroekonomiczne za wrzesień(sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia) zostały całkowicie zignorowane przez rynek ponieważ są obrazem przeszłości, a obecna dynamika zmian w gospodarce przekracza znacząco normalność. Zmiany można zauważyć głównie w nastrojach przedsiębiorców i konsumentów. Przełoży się to na dane makroekonomiczne w przyszłych miesiacach.Dolar pozostaje mocny do większości walut. Presja na rynki wschodzące utrzymuje się, co objawia się przede wszystkim wzrostem rentowności obligacji i spadkami kursów walutowych. Prawdopodobnie obserwujemy przymusową likwidację pozycji przez fundusze, które inwestowały zbyt agresywnie na tych rynkach. Trudno przewidzieć jak długo to potrwa, ale koniec likwidacji przyniesie bardzo gwałtowne odbicie na rynkach i będzie dobrą okazją do kupna w krótkim terminie.
Indeksy amerykańskie pozostają powyżej dołków z paniki 10 października, ale większość giełd europejskich przebiła te poziomy. Polskie akcje nadal są pod presją sprzedających. Tempo i skala spadków w październiku zaskoczyła wszystkich.
Najważniejsze wiadomości
- UK: Sprzedaż detaliczna m/m: -0.4%, prognoza: -0.7%, wartość poprzednia 1.2%. Sprzedaż detaliczna y/y: 1.8%, prognoza: 3.3%, wartość poprzednia 2.0%
- PL: Stopa bezrobocia we wrześniu spadła do 8,9% z 9,1% w sierpniu.
- PL: NBP poinformował w komunikacie, że banki beda mogły zawierać transakcje FX swap z NBP od 23 października tego roku. Waluty FX swap to USD/PLN i EUR/PLN.
- E-Z: Saldo obrotów bieżących : -8.4 mld euro, wartość poprzednia: 1.7 mld euro Saldo obrotów bieżących NSA: -7.8 mld euro, wartość poprzednia: 1.1 mld euro
- US: Ilość nowo zarejstrowanych bezrobotnych: 478k, prognoza: 468k, wartość poprzednia: 461k.
- SW: Ceny producentów (PPI) m/m: 0.2%, prognoza: -0.1%, wartość poprzednia: 0.1%. Ceny producentów (PPI) r/r: 3.4%, prognoza: 3.1%, wartość poprzednia: 3.8%.
- PL: Sprzedaz detaliczna wzrosła we wrzesniu o 11,6% rok do roku i o 1,8% w ujęciu miesiac do miesiąca.
- E-Z: Zamówienia przemysłowe r/r: -6.6%, prognoza: -0.1%, wartość poprzednia 1.6%.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A.