Rynek pracy USA - dzisiaj dane
2008-11-07 11:43
© fot. mat. prasowe
Ekonomiści oczekują, że stopa bezrobocia w USA mogła wzrosnąć w październiku do 6,3 proc. z 6,1 proc. we wrześniu. Liczba etatów w gospodarce mogła skurczyć się o 200 tys.
Przeczytaj także: Bank Anglii i ECB obniżą stopy procentowe?
Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła w ubiegłym tygodniu 481 tys., raporty prywatnych firm (ADP i Chanalgera) mówią o wysokich planowanych zwolnieniach i zmniejszającej się liczbie miejsc pracy, więc trudno o optymizm przed dzisiejszymi danymi z USA. Choć jak pokazały wczorajsze dane z powodu zwolnień rośnie wydajność pracy, lecz także koszty (o 3,6 proc.). Wpływ na koszty mogą mieć jednak odprawy wypłacane zwalnianym pracownikom. Dziś poznamy także dynamikę produkcji przemysłowej w Niemczech oraz indeks umów kupna-sprzedaży domów w USA.SYTUACJA NA GPW
Atmosfera na giełdach potrafi pogorszyć się bardzo szybko w tych dniach. Zaledwie we wtorek mieliśmy spory entuzjazm rynkowy związany z wyborami prezydenckimi w USA, a w czwartek niektóre giełdy ocierały się o panikę (np. węgierska). Ale GPW się do nich nie zaliczała, choć spadek cen akcji i u nas był wyraźny. Zaczęło się już na otwarciu - WIG20 tracił 3 proc. w reakcji na wcześniejsze spadki w USA i Azji.
Poprawę notowań u nas mogło zagwarantować tylko ewentualne odbicie w USA, ale zamiast niego na Wall Street mieliśmy pogłębienie wyprzedaży. Nastrojów nie ratowały cięcia stóp w europejskich bankach centralnych - wręcz przeciwnie. Odebrano je jako potwierdzenie słabej kondycji gospodarek. Zatem spadek u nas pogłębił się, obroty był jednak niskie (1,15 mld PLN). Podrożały akcje 71. spółek, potaniały 250.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Amerykański rynek pracy jest w najgorszej kondycji od 25 lat. W USA liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się w ubiegłym tygodniu o 4 tys. do 481 tys. osób, jednak spadek nastąpił po skorygowaniu w górę poziomu odniesienia z wcześniejszego tygodnia o 6 tys. Łącznie zasiłek dla bezrobotnych pobiera już ok. 3,5 mln Amerykanów, czyli o 1 mln więcej niż przed rokiem, a przedsiębiorcy, którzy nie zapowiadają dalszych zwolnień należą do mniejszości.
Wielka trójka producentów samochodów ponownie zwróciła się w czwartek do Fed z prośbą o ratunkowy zastrzyk kapitału, a tylko w ubiegłym tygodniu amerykański bank centralny zwiększył udzieloną pomoc dla firm o ponad 100 mld USD do 242 mld USD. Japoński Nikkei, który po słabym rozpoczęciu notowań tracił momentami ponad 4 proc., zakończył tydzień na poziomie z ubiegłego piątku.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, prognozy giełdowe, WIG20, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami