eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJakie nieruchomości w leasing?

Jakie nieruchomości w leasing?

2008-11-07 13:21

Leasing przywodzi na myśl głównie środki transportu, maszyny przemysłowe, a przede wszystkim budowlane, czyli najprężniej rozwijające się w tym względzie sektory. Chociaż portfel leasingowanych nieruchomości sukcesywnie zwiększa się wciąż niewielu przedsiębiorców ma świadomość, że umowa leasingu może dotyczyć także tego typu majątku. Na czym polega leasing nieruchomości, kto może z niego korzystać i jakich konkretnie budynków dotyczy?

Przeczytaj także: Leasing: nieruchomości komercyjne

Dla dużych i średnich firm

Leasing nieruchomości adresowany jest przede wszystkim do dużych i średnich nabywców korporacyjnych, znajdujących się w dobrej i przede wszystkim stabilnej kondycji finansowej. Wymóg ten jest naturalną konsekwencją wysokiej wartości nieruchomości. Poza wnikliwą oceną klienta przed podpisaniem umowy, leasingodawca rozpatruje także rodzaj i lokalizację nieruchomości oraz ocenia ewentualne przychody, które ma ona przynosić.

Leasing nieruchomości bardzo niewiele różni się od leasingu samochodu czy też sprzętu budowlanego. Leasingodawca nabywa nieruchomość, będącą przedmiotem danego porozumienia i oddaje ją leasingobiorcy do użytkowania, a tym samym do czerpania z niej korzyści. Leasing nieruchomości wyróżnia jedynie fakt, że obrót nieruchomościami wymaga zawarcia umowy w postaci aktu notarialnego.

Tak samo jak w przypadku leasingu ruchomości, przedsiębiorca może korzystać z nieruchomości na mocy leasingu finansowego lub operacyjnego. Różnice pomiędzy tymi opcjami wynikają głównie ze sposobu opodatkowania. W leasingu operacyjnym całe opłaty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu korzystającego. Natomiast w leasingu finansowym kosztem jest jedynie część odsetkowa opłat oraz amortyzacja danej nieruchomości. Co istotne, w przypadku leasingu operacyjnego ściśle określony jest okres leasingu – 10 lat, oraz wartość wykupu, która stanowić będzie 46 proc. wartości nieruchomości na chwilę zawarcia umowy leasingu. W leasingu finansowym oba czynniki są dowolne, a własność przedmiotu po zakończeniu umowy automatycznie przechodzi na korzystającego.

Najchętniej jednak polscy przedsiębiorcy leasingują nieruchomości za pomocą leasingu zwrotnego. Przedsiębiorca sprzedaje swoją nieruchomość firmie leasingowej, a następnie bierze ją w leasing. Dzięki transakcji uwalnia środki finansowe, które może przeznaczyć na inne cele. Oczywiście leasingobiorca może dalej korzystać z nieruchomości, a po wygaśnięciu umowy może ponownie stać się jej właścicielem.

Wszystkie nieruchomości komercyjne

Oferta leasingu nieruchomości dotyczy głównie obiektów biurowych, handlowo-usługowych, magazynowych, hal produkcyjnych, stacji benzynowych, salonów samochodowych, centrów logistycznych, hoteli i pensjonatów. W leasing oddawane są także różnego typu budynki użyteczności publicznej, a nawet budynki infrastruktury komunalnej. „Wyliczanka” ta oczywiście nie jest zamknięta, ale już świadczy o tym, że w leasing mogą być oddawane niemal wszystkie nieruchomości o charakterze komercyjnym.

 

1 2

następna

oprac. : Ewa Kuczkowska / LeasingRozwija.pl LeasingRozwija.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: