Rynek walutowy 03-07.11.08
2008-11-07 19:35
Kończący się tydzień stał pod znakiem znacznie słabszych danych makroekonomicznych. Na początku tygodnia poznaliśmy wartości indeksów ISM dla sektora produkcyjnego w Strefie Euro i USA.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 27-31.11.08
W obu przypadkach aktualne wartości rozczarowały inwestorów, ponieważ były poniżej oczekiwań (dla Europy indeks wyniósł 41,1 pkt., a dla USA 38,9 pkt.). Ponadto w środę opublikowano wartość indeksu ISM dla sektora usługowego w USA, który również spadł bardziej niż się tego spodziewali analitycy, bo do poziomu 44,4 pkt.Rośnie bezrobocie w USA
Ale najgorsze dane pojawiły się dopiero w piątek, kiedy to okazało się, że w sektorze pozarolniczym ubyło aż 240 tys. miejsc pracy, a stopa bezrobocia w USA wzrosła do 6,5%. Te dane najmocniej wskazują na fakt, że mimo różnych planów ratowania gospodarki amerykańskiej, jej podstawy nadal są bardzo słabe.
Nowy prezydent USA wybrany
Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia z pewnością były wybory prezydenckie w USA, które odbyły się we wtorek. Jak się okazało dzień później, większość głosów uzyskał reprezentant Demokratów Barack Obama i to on przez kolejne lata będzie kierował Stanami Zjednoczonymi.
Banki w Europie tną stopy
Warto również zwrócić uwagę na czwartkowe decyzje banków centralnych Anglii, Szwajcarii oraz Europy. Pierwszy z nich obniżył niespodziewanie mocno stopy procentowe, bo aż o 150pb. Z kolei Szwajcarski Bank Centralny niespodziewanie podjął decyzję o obniżce o 50pb. Po takich wiadomościach rynek oczekiwał, że również EBC zdecyduje się na obniżkę o więcej, niż do tej pory sądzono. Jednak ostatecznie tak się nie stało i główna stopa referencyjna w Strefie Euro wynosi obecnie 3,25%.
Dolar broni się przed osłabieniem
Kurs eurodolara podjął w tym tygodniu kolejną próbę przebicia się przez poziom 1,30. Tym razem dotarł jedynie do poziomu 1,3112 i już tutaj napotkał na spory opór. W efekcie nastąpiło odbicie i spadek w rejony 1,2550. Jednak napływ gorszych informacji ze Stanów Zjednoczonych osłabił w dalszej części tygodnia walutę amerykańską i na koniec piątkowego handlu kurs wynosił 1,2772.
Coraz bliżej obniżek stóp w Polsce
Początek tygodnia był udany dla złotego. Kursy próbowały kilkukrotnie przebić się przez psychologiczne poziomy wsparcia 2,70 na USD/PLN i 3,50 na EUR/PLN. Jednak brak istotnych informacji z Polskiej gospodarki, a ponadto wypowiedź prezesa Skrzypka o konieczności obniżenia stóp procentowych w Polsce nie sprzyjały złotemu. W efekcie nastąpiło spore osłabienie polskiej waluty. Piątkowe zamieszanie spowodowane gorszymi danymi ze Stanów Zjednoczonych pomogło w odreagowaniu i na koniec tygodnia kurs USD/PLN wynosił 2,8263, a EUR/PLN 3,6160.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Rynek walutowy 25-29.03.19
![Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-walutowy/Rynek-walutowy-25-29-03-19-A0LuJ3.jpg)
oprac. : Dariusz Pilich / FMC Management
Więcej na ten temat:
komentarz walutowy, rynek walutowy, waluty, kursy walut, walutowy komentarz tygodniowy