Przeczytaj także:
Sprzedaż obligacji skarbowych IX 2008
Oprocentowanie obligacji detalicznych dwuletnich w kolejnych miesiącach 2008 r. (proc.)
Oprocentowanie obligacji detalicznych dwuletnich w kolejnych miesiącach 2008 r. (proc.)
Kliknij, aby przejść do galerii (5)
Według danych DM PKO BP, papiery dwuletnie kupiło w październiku około 10 tys. osób, co oznaczałoby, że średnia kwota zakupu się zwiększa. Jeszcze we wrześniu kupujących było 12 tys. Jedynie 11,4 proc. popytu wygenerowały osoby, które skorzystały z opcji zamiany zapadających papierów na nowe, korzystając przy tym z 10-gr dyskonta. - To dowód na to, że duża część popytu została wygenerowana przez osoby, które nie miały dotąd do czynienia z naszą ofertą, albo zdecydowały się znacząco zwiększyć inwestowane kwoty – mówi Anna Suszyńska. Typowy inwestor kupował przeciętnie około 500 sztuk „dwulatek”. W październiku po raz pierwszy od dłuższego czasu liczba mężczyzn kupujących papiery dwuletnie przekroczyła liczbę kobiet. W październiku najwięcej papierów (24,2 proc.) znalazło nabywców w województwie mazowieckim.
„Trzylatki” w cenie
Oprocentowanie obligacji detalicznych trzyletnich w kolejnych miesiącach 2008 r. (proc.)
Oprocentowanie obligacji detalicznych trzyletnich w kolejnych miesiącach 2008 r. (proc.)
Kliknij, aby przejść do galerii (5)
Październik był ostatnim miesiącem sprzedaży „trzylatek” serii TZ0811, oprocentowanych w pierwszym półroczu oszczędzania na poziomie 6,24 proc. w skali roku. Popyt wyniósł aż 176,5 mln zł, wobec 17,4 mln zł we wrześniu. – To spora niespodzianka. Największa sprzedaż odnotowywana jest zwykle w pierwszym miesiącu oferty, kiedy równolegle ze sprzedażą, dokonywana jest również zamiana obligacji trzyletnich wykupywanej serii na nową, na podstawie dyspozycji złożonych przez klientów – ocenia Małgorzata Jabłońska, Dyrektor Sprzedaży Domu Maklerskiego PKO BP.
„Trzylatki” jako jedyne ze wszystkich typów papierów skarbowych oferowanych inwestorom detalicznym mają charakter rynkowy. Oznacza to, że można nimi obracać na Giełdzie Papierów Wartościowych lub na rynku MTS-CeTO. Rynkowy charakter wynika również z faktu, że w kolejnych półrocznych okresach oprocentowanie obligacji wyznaczane jest na bazie stawki międzybankowej WIBOR 6M.