Rynki finansowe 10-14.11.08
2008-11-14 18:12
Przeczytaj także: Rynki finansowe 03-07.11.08
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Brokerzy rynku obligacji donoszą o flaucie rynkowej wywołanej po trochu wtorkowym świętem, ale w znacznie większym stopniu brakiem zainteresowania handlem naszymi papierami skarbowymi. Przyszłość rynku nie jest bowiem jasna. Po pierwsze czekamy już na dane makro z przyszłego tygodnia, po drugie mimo powszechnych oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych w przyszłym roku istnieje ryzyko, że stopy rynkowe nie pójdą tym samym tropem ze względu na wciąż odczuwalny brak kapitału na rynkach i sporych potrzebach pożyczkowych i banku i budżetu centralnego na początku przyszłego roku.
Na koniec tygodnia rentowność obligacji dwuletnich wyniosła 6,45 proc. (spadek o 7 pkt), a 10-letnich 6,39 proc. (wzrost o 13 pkt) Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych spadła o 7 punktów do 6,76 proc.
Zagraniczne rynki
Rentowność dwuletnich obligacji amerykańskiego rządu spadła o 13 pkt do 1,21 proc., a rynek spodziewa się, że wkrótce może znaleźć się nawet poniżej 1 proc., ponieważ wciąż napływają kolejne dane świadczące o możliwej recesji w USA, co może wymagać kolejnych obniżek stóp procentowych. Z kolei rentowność obligacji 10-letnich spadła o 3 pkt do 3,75 proc., ponieważ ich rentowność jest mniej wrażliwa na bieżącą politykę monetarną, a bardziej na długoterminowe perspektywy inflacji.
Obligacje niemieckiego rządu zyskiwały ósmy tydzień z rzędu. Podobnie jak w USA rentowność obligacji dwuletnich spadła o 13 pkt do 2,26 proc., a rentowność 10-letnich bundów pozostała na poziomie 3,69 proc.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Skrócony giełdowy tydzień przyniósł mniejszą dawkę emocji niż poprzednie dni, ale zupełnie spokojnym nazwać się go nie da. W poniedziałek indeksy zyskiwały przy niewielkich obrotach, ale w środę było już znacznie gorzej. WIG20 spadał nawet o 9 proc., kiedy na końcowym fixingu napłynęły nieoczekiwanie duże zlecenia kupna, które podciągnęły indeks o 4 proc. Później KNF ustaliła, że akcje w tak niefortunny sposób mógł kupować inwestor zagraniczny, który najwyraźniej nie był zaznajomiony z polskimi realiami, w których jednorazowe zlecenie o wartości 20-30 mln dolarów może całkowicie odmienić oblicze rynku. W czwartek spadki były kontynuowane, a w piątek ponownie przyniósł niewielką poprawę (inspirowaną przebiegiem notowań w USA). W skali tygodnia WIG stracił jednak 4,6 proc. przy obrotach na poziomie 4,6 mld PLN. WIG20 spadł o 6,1 proc., a tym razem najbardziej ucierpiały akcje spółek wchodzące w skład indeksu branżowego WIG-Chemia, który spadł aż o 20,5 proc.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce