Kurs dolara ponownie się umocnił
2008-11-20 11:52
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Koncern może potrzebować 4-5 miliardów dolarów miesięcznie pomocy zakładając utrzymanie się obecnych trendów sprzedaży samochodów w USA. Polityczne poparcie dla pomocy sektorowi jest co najmniej niepewne. Notatki z posiedzenia Fedu wskazują na rosnącą obawę przed głęboką recesją. Rynek interpretuje notatki jako sygnał, że stopy procentowe będą obniżone nawet do 0,25% lub zera. Niższe stopy nie zmienią jednak sytuacji na rynku kredytowym i w przelewarowanej gospodarce amerykańskiej. Dlatego inwestorzy uznali, że nadal nie ma powodów do kupowania akcji, a indeksy ustanowiły nowe minima w obecnym trendzie.W rezultacie dolar ponownie umocnił się do większości walut, a wybicie górą na eurodolarze okazało się fałszywe. Podobnie zareagowała waluta japońska, która konsekwentnie umacniała się w miarę coraz większych spadków na giełdach.
Dzisiejsze niskie otwarcie indeksów i kontynuacja wczorajszych trendów na walutach każe przypuszczać, że końcówka tygodnia będzie nerwowa i możemy być świadkami kolejnych fal wyprzedaży. Publikowane dane z USA powinny być zbieżne z ostatnimi trendami i nie będą miały istotnego wpływu na notowania. Dane o sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii mogą przyśpieszyć spadki na funcie, który zdecydowanie wrócił poniżej 1,50.
Jutro w centrum uwagi będą wskazania indeksów PMI ze strefy euro oraz poszczególnych krajów europejskich.
Eurozłoty pozostaje w górnych zakresach z ostatnich dwóch dni. Wczorajsze zejście poniżej 3,80 zostało błyskawicznie wykorzystane przez kupujących waluty. Takie zachowanie rynku sugeruje, że rośnie zagrożenie kolejną falą wyprzedaży złotego powyżej 3,90 za euro. Celem może być październikowy szczyt poniżej 4,00.
Najważniejsze wiadomości
- PL: Wiceminister finansów powiedziała, że rządowa prognoza tempa wzrostu PKB na 2009r. jest bardzo optymistyczna (4,8%).
- PL: NBP zaakceptował oferty FX Swap CHF/PLN o wartości 180 milionów franków szwajcarskich.
- US: Wnioski o kredyty hipoteczne: -6,2%, wartość poprzednia 11,95%.
- US: Indeks wskaźników wyprzedzających gospodarę: -0,4%, wobec oczekiwanych -0,3%.
- US: Inflacja bazowa CPI wniosła w październiku 2,2% rok do roku i minus 0,1% w ujęciu miesiąc do miesiąca.
- US: Inflacja CPI wyhamowała w październiku do 3,7% w skali roku z 4,9% we wrześniu. W ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja spadła o 1,0%.
- US: Liczba nowych budów spadła w październiku o 4,5% w ujęciu miesiąc do miesiąca.
- US: Ilość wydanych pozwoleń na budowy w październiku: 708tys. wobe oczekiwanych 774k.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.