Produkcja przemysłowa wzrosła o 0,2%
2008-11-20 19:01
© fot. mat. prasowe
O 0,2 proc. wzrosła produkcja przemysłowa w Polsce w październiku wobec (zrewidowanego w dół) wzrostu o 6,8 proc. we wrześniu. Wyrównana sezonowo produkcja wzrosła o 0,5 proc.
Przeczytaj także: Dziś produkcja przemysłowa w Polsce
Spowolnienie gospodarki staje się więc faktem, choć - na co zwrócono uwagę - w październiku wyniki ściągały w dół nie tyle firmy eksportowe, co związane z produkcją węgla. Obawy o wyniki gospodarki w kolejnych miesiącach i kwartałach utrzymują się. Choć listopad i grudzień mogą zaprezentować się lepiej ze względu na efekt statystyczny, to jednak oczekiwania na przyszłe miesiące są słabsze. Dziś CASE obniżył prognozę wzrostu PKB na przyszły rok do 3,4 proc. (z 4,9 proc. poprzednio). Motorem gospodarki w miejsce eksporterów ma być konsumpcja krajowa. Nie jest pewne czy wobec spadającego złotego (działa niekorzystnie na inflację) zobaczymy obniżki stóp przez RPP, ale większość ekonomistów sądzi, że stanie się tak w I kw. 2009 r.SYTUACJA NA GPW
WIG20 zakończył czwartkową sesję najniżej od grudnia 2003 r. Do śródsesyjnych dołków z 27 października, kiedy indeks dwudziestu największych spółek otarł się o poziom 1470 pkt., zostało wprawdzie jeszcze kilkadziesiąt punktów, ale to marne pocieszenie po przecenie o blisko 6 proc. Produkcja przemysłowa nie rośnie już w tempie kilkunastu procent - w październiku br. wyniosła ona niemal tyle samo co przed rokiem i jeśli pesymizm utrzyma się na światowych rynkach przez kolejne tygodnie, to być może nie przyjdzie nam długo czekać na zaciskanie pasa przez krajowe firmy. W czwartek o ponad 10 proc. potaniały akcje Agory i Biotonu, (odpowiednio o 12,0 proc. i 15,4 proc.), a na całym rynku były zaledwie 33 spółki wyceniane wyżej niż dzień wcześniej. Prawie połowę z 1,3 mld PLN obrotów wygenerowali inwestorzy handlujący walorami banku Pekao SA i Telekomunikacji Polskiej.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce