eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeNiemiecka gospodarka w recesji

Niemiecka gospodarka w recesji

2008-11-25 12:52

Niemiecka gospodarka w recesji

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Zgodnie z pierwszymi szacunkami, PKB w Niemczech spadł w III kwartale o 0,3 proc. k/k i tym samym niemiecka gospodarka znalazła się w recesji. Dziś czekamy na potwierdzenie PKB w Stanach.

Przeczytaj także: Stopy procentowe i PKB za III kwartał

Z tą różnicą, że większość ekonomistów oczekuje gorszego od pierwotnego odczytu dynamiki PKB i spodziewa się, że w III kwartale wzrost gospodarczy spadł o 0,5 proc. (a nie o 0,3 proc. jak szacowano wstępnie). Także dziś poznamy dane dotyczące cen domów w największych dwudziestu miastach USA - indeks S&P Case Shiller ma pokazać - wedle oczekiwań - spadek cen o 16,9 proc. w skali roku. Nic więc dziwnego, że ekonomiści spodziewają się także słabych nastrojów Amerykanów mierzony przez Conference Board. Indeks ma przyjąć wartość 38 pkt - tyle samo co przed miesiącem. Tymczasem średnia z poprzedniego roku to 103,4.

SYTUACJA NA GPW


Jeśli zdarzają się silne ruchy wzrostowe głównych indeksów - to tylko w bessie. Tylko po znacznej przecenie akcji można doprowadzić do silnego wzrostu indeksów przy relatywnie niskich obrotach bez obawy nadziania się na kontrę podaży. Taką sesję mieliśmy wczoraj, indeksy rosły jakby pompowane, głównie za sprawą świetnej atmosfery na świecie. Wystarczyło, że USA uratowały CitiGroup przed bankructwem, a optyka inwestorów zmieniła się o 180 stopni. Niskie obroty w tej sytuacji są naturalne - niewielu wierzy, w możliwą poprawę, ale akcji w portfelu też ma niewielu inwestorów. Rynek robi się więc wąski. Ciekawe, że jednocześnie rośnie liczba otwartych pozycji. Część zarządzających wybiera drogę na skróty. Zamiast kupować akcje, wolą kontrakty na cały indeks, bo tu nie ma ryzyka np. przeważenia Lotosu w niekorzystnym dniu.
Podrożały akcje 211 spółek, potaniały 85.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Dziesięcioprocentowe wzrosty w Europie, ponad sześcioprocentowe w USA i pięcioprocentowe w Azji to jak donoszą agencje reakcja na udzielenie pożyczki i poręczenia rządowego dla Citigroup. Kolejny gigant okazał się zbyt wielki by upaść, ale dla logicznie wnioskującego inwestora ten argument wydawać się może wręcz absurdalny, bo w praktyce straty wynikające z tzw. toksycznych aktywów przeniesione zostaną dzięki udzielonym gwarancjom państwowym na portfele zwykłych obywateli. Sam fakt, że Citigroup według prezesa jeszcze w ubiegłym tygodniu było w stabilnej sytuacji finansowej, stawia wiarygodność zarządzających bankiem na równi z władzami Bear Stearns, AIG czy Lehman Brothers, którzy w podobny sposób łapali się brzytwy. W dłuższym terminie ważniejsze okażą się nowe pomysły banków na zarabianie pieniędzy, bo gospodarstwa przestają brać kredyty.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: