Bankowy Fundusz Gwarancyjny - zmiany
2008-11-26 12:21
Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Nowe zasady gwarancji zaczną obowiązywać z dniem publikacji znowelizowanej ustawy w Dzienniku Ustaw.
Przeczytaj także: BFG finansowany jedynie przez banki
Lech Kaczyński podkreśla, że przy podpisywaniu ustawy miał poważne wątpliwości, bo nowelizacja wprowadzająca wyższe gwarancje ogranicza - jego zdaniem - kompetencje Narodowego Banku Polskiego. Prezydent zapowiedział więc, że skieruje do Trybunału Konstytucyjnego te zapisy, które pozycję NBP ograniczają.Nowe regulacje przewidują m.in. podwyższenie limitu gwarancji środków zgromadzonych w banku przez jednego deponenta do 50 tys. euro. Środki te podlegać będą 100 proc. gwarancji. W przypadku środków na rachunkach wspólnych (np. współmałżonków) limit 50 tys. euro dotyczy każdego ze współposiadaczy rachunku.
Nowelizacja nie zmienia terminów wypłaty środków gwarantowanych - wynosi on nadal trzy miesiące od dnia niedostępności środków, czyli od dnia zawieszenia działalności banku przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Do tej pory Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewniał - w przypadku upadku banku - zwrot jego klientom wszystkich oszczędności do kwoty 1000 euro i 90 procent depozytów do 22,5 tysiąca euro.
Przeczytaj także:
Polskie banki objęte gwarancjami BFG
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl
Więcej na ten temat:
Bankowy Fundusz Gwarancyjny, sektor bankowy, polski sektor bankowy, ustawa o bankowym funduszu gwarancyjnym