eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDziś indeks PMI dla sektora usług

Dziś indeks PMI dla sektora usług

2008-12-03 10:09

Dziś indeks PMI dla sektora usług

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Ekonomiści oczekują, że indeks PMI dla sektora usług w strefie euro spadnie do 43,3 pkt z 45,8 pkt miesiąc wcześniej. Wartość 50 pkt odgranicza recesję od rozwoju.

Przeczytaj także: USA: gospodarka oficjalnie w recesji

Sektor usług jest ważną częścią składową europejskiej gospodarki, zresztą w nim jedyna nadzieja, skoro PMI dla sektora produkcji spadł już w okolice 35 pkt. Zwłaszcza w USA, gdzie usługi odpowiadają za 80 proc. PKB dekoniunktura w tym sektorze będzie bardzo bolesna. Tymczasem dziś właśnie poznamy indeks ISM dla sfery usług w Stanach - według zapowiedzi ma on wynieść 42,6 pkt. Inwestorzy zwrócą też uwagę na wstępne dane z rynku pracy - dziś raporty o planowanych zwolnieniach i liczbie etatów w gospodarce przedstawią prywatne ośrodki - ADP i Challenger. Na deser tzw. beżowa księga Fed, a więc stan gospodarki w oczach banku federalnego.

SYTUACJA NA GPW


Sesja wczorajsza była niezwykła, bo rano można było mieć silne przekonanie, że zakończy się ona zgoła innym wynikiem. Po prawie 8-proc. spadku indeksów w USA trudno było o optymizm i rzeczywiście WIG20 stracił na otwarciu ponad 3 proc. Później było już coraz lepiej - inwestorzy zreflektowali się, że inne giełdy europejskie nie reagują tak nerwowo, a i w USA należy się indeksom jakieś odbicie po tak fatalnym starcie tygodnia.

Tak właśnie się stało, a podciągany na małym obrocie WIG20 zdołał nie tylko wyjść na plus, ale jeszcze zyskać 1,8 proc. Ten niewielki obrotów bardzo przeszkadza w ocenie sesji. Wygląda tak, jakby niewielka liczba inwestorów podciągała kursy. Wczoraj podrożały akcje 163 spółek, potaniały 119. Obroty na całym rynku akcji podliczono na 935 mln PLN.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Podczas wtorkowych notowań za oceanem popyt, który pojawił się tuż przed końcowym dzwonkiem pomógł odrobić indeksom część z wcześniejszych bardzo głębokich strat. S&P 500 zyskał 4,0 proc., a DJIA 3,3 proc., ale wcale nie oznacza to, że rośnie skłonność do ryzyka, ponieważ jednocześnie wysokie zapotrzebowanie na obligacje sprowadziło rentowność "dziesięciolatek" do 2,67 proc. Podczas gdy amerykański Senat pracuje nad ustawą pomocową dla koncernów motoryzacyjnych, dane o sprzedaży samochodów w USA pokazują, że same firmy mogą niedługo nie mieć zbyt wiele do roboty: w listopadzie sprzedaż Chryslera spadła o 47 proc., General Motors sprzedał o 41 proc. mniej niż rok temu, a Toyota, Honda i Ford odnotowały spadek o ponad 30 proc. Pomimo tych rezultatów najgorszych od lat 80. w środę również w Japonii i Chinach inwestorzy kupowali akcje.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: