W oczekiwaniu na wa偶ne dane makroekonomiczne
2008-12-03 12:42
Przeczytaj tak偶e: Rynek USA ponownie na kraw臋dzi
Z jednej strony pokazywa膰 b臋d膮 aktywno艣膰 w sektorze us艂ug w listopadzie w strefie euro oraz USA, z drugiej opisywa膰 sytuacj臋 na rynku pracy w Ameryce (liczba planowanych zwolnie艅 oraz miejsc pracy w sektorze prywatnym). Informacje dotycz膮 wa偶nych sfer i zapewne wp艂yn膮 na nastawienie inwestor贸w. Trzeba oczekiwa膰, 偶e ka偶de rozczarowanie b臋dzie wywo艂ywa膰 poda偶, tak jak sta艂o si臋 to w poniedzia艂ek ze wska藕nikami PMI i ISM dla sektora przemys艂owego.Wida膰, 偶e inwestorzy w dalszym ci膮gu poszukuj膮 impuls贸w do mocniejszego ruchu. S&P 500 kr膮偶y wok贸艂 850 pkt i tym samym pozostaje wci膮偶 niebezpiecznie blisko do艂k贸w internetowej bessy. Trudno jest w nap艂ywaj膮cych wiadomo艣ciach znale藕膰 argumenty za kupnem walor贸w przynajmniej na kilka miesi臋cy, a nawet tygodni, st膮d du偶e dzienne wahania.
Wczorajszy dzie艅 niewiele zmieni艂 w obrazie rynk贸w. S&P 500 wr贸ci艂 do 850 pkt, czyli do pa藕dziernikowego do艂ka. Od trzech tygodni notowania rozgrywaj膮 si臋 wok贸艂 tej bariery. Nasz rynek, podobnie jak europejskie parkiety, nie da艂 si臋 ponie艣膰 pesymizmowi z pierwszej sesji tego tygodnia w USA, ale te偶 du偶ej aktywno艣ci kupuj膮cych nie by艂o wida膰. Raczej zauwa偶alne staje si臋 "zm臋czenie" (sugeruje to niska aktywno艣膰 inwestor贸w i koncentracja obrot贸w na niewielkiej liczbie sp贸艂ek) silnym przywi膮zaniem naszych indeks贸w do wska藕nik贸w z najwi臋kszych europejskich parkiet贸w, na kt贸rych koniunktur臋 determinuje natomiast sytuacja w Ameryce. Ta pozostaje bardzo niestabilna na poszczeg贸lnych sesjach, a w d艂u偶szym horyzoncie czasu wci膮偶 nie wida膰 prze艂amania negatywnych tendencji. Wygl膮da wi臋c na to, 偶e ko艅c贸wka roku nie przyniesie ruchu, kt贸ry m贸g艂by istotnie poprawi膰 bilans tegorocznych dokona艅. Raczej czeka nas stabilizacja albo 艂agodne opadanie. Z ka偶dym dniem jednocze艣nie inwestorzy b臋d膮 coraz bardziej wybiega膰 my艣lami w przysz艂y rok.
Pojawiaj膮 si臋 pierwsze prognozy, jak cho膰by UBS m贸wi膮ca o zwy偶ce S&P 500 o ponad po艂ow臋. Takie zapowiedzi trzeba jednak odbiera膰 raczej jako element przemawiaj膮cy przeciwko odwr贸ceniu trendu. Skoro do艂kowi bessy maj膮 towarzyszy膰 fatalne nastroje, to raczej spodziewa膰 nale偶a艂oby si臋 zapowiedzi dalszych du偶ych zni偶ek. Podobnie jest zreszt膮 z rekomendacjami dla naszych sp贸艂ek. Wci膮偶 w wi臋kszo艣ci maj膮 one wyceny powy偶ej rynkowych, w czym trudno si臋 doszukiwa膰 pesymizmu analityk贸w. Bardziej mo偶na by艂oby zawierzy膰 takim ocenom, gdyby nie to, 偶e przez ostatnie kilkana艣cie miesi臋cy wyceny sz艂y w d贸艂 za spadaj膮cymi kursami. Z jednej strony wynika艂o to z nadmiernego optymizmu analityk贸w, kt贸rzy nie widzieli fundamentalnych podstaw do zni偶ek, z drugiej spadki na gie艂dach na 艣wiecie i u nas wp艂ywa艂y na obni偶anie wycen por贸wnawczych, kt贸re s膮 sk艂adow膮 ca艂kowitej wyceny sp贸艂ek.
Najwa偶niejsze wydarzenia z 2 grudnia 2008 r.:
- Bank Japonii utrzyma艂 stopy procentowe na poziomie 0,3%
- Pa藕dziernikowa inflacja PPI w strefie euro spad艂a do 6,3%
- Listopadowy wska藕nik PMI dla budownictwa w Wielkiej Brytanii rozczarowa艂 i spad艂 do 31,8 pkt
Dzi艣 na rynkach (03.12.2008)
- Listopadowe wska藕niki PMI, obrazuj膮ce aktywno艣膰 sektora us艂ug w strefie euro i Niemczech
- Pa藕dziernikowa sprzeda偶 detaliczna w strefie euro
- Cotygodniowe dane o liczbie kredyt贸w hipotecznych w USA
- Listopadowa ankieta Challengera na temat planowanych zwolnie艅 w ameryka艅skich firmach
- Listopadowy raport ADP dotycz膮cy liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym w USA
- Produktywno艣膰 i koszty pracy w III kwartale w USA
- Listopadowy wska藕nik ISM, obrazuj膮cy aktywno艣膰 sektora us艂ug w USA
- Be偶owa Ksi臋ga w USA, raport opisuj膮cy stan tamtejszej gospodarki
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu s膮 jedynie wyrazem opinii autor贸w w dniu publikacji.
oprac. : Katarzyna Siwek / expander