eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweCo składa się na koszt leasingu?

Co składa się na koszt leasingu?

2008-12-03 13:50

Raty leasingowe, które korzystający (leasingobiorca) zobowiązuje się uiszczać na rzecz finansującego (leasingodawcy) w zamian za użytkowanie przedmiotu leasingu, nie są jedynym kosztem tej umowy. Na ostateczny koszt leasingu wpływają wszelkie opłaty towarzyszące, takie jak wpłata początkowa czy opłaty manipulacyjne.

Przeczytaj także: Samochód w leasingu: wady i uszkodzenia a płacenie rat

Wpłata początkowa, zwana również czynszem inicjalnym, uiszczana jest w momencie zawarcia umowy lub oddania przedmiotu leasingu w użytkowanie. Jej wartość jest określona w umowie i wpływa na wysokość rat leasingowych. Im wyższa wpłata początkowa, tym niższa suma opłat leasingowych należnych od korzystającego. Na koszt leasingu mogą składać się także opłaty manipulacyjne, które leasingobiorca uiszcza z tytułu kosztów obsługi transakcji. Są to opłaty początkowe i często ich uiszczenie jest warunkiem odbioru przedmiotu leasingu przez korzystającego. Jednak pobieranie opłat manipulacyjnych jest zjawiskiem coraz rzadszym, firmy leasingowe odchodzą od tej praktyki.

Głównym obciążeniem finansowym, z którym musi liczyć się leasingobiorca, są raty leasingowe. Przybierają one zazwyczaj formę comiesięcznego czynszu. Wysokość rat może być dowolnie uregulowana przez obie strony umowy; mogą to być raty równomierne, czyli ich wysokość będzie taka sama przez cały okres trwania umowy, raty degresywne, które będą malały oraz raty progresywne rosnące wraz z upływem czasu umowy. Szczególnie korzystne dla leasingobiorcy są raty ustalone indywidualnie, biorące pod uwagę sezonowość działalności korzystającego.

Znaczącym czynnikiem wpływającym na ostateczną wysokość kosztu leasingu jest wartość wykupu przedmiotu, który ma zazwyczaj charakter obligatoryjny dla obu stron umowy.

Swoistym wydatkiem, choć nie wliczanym do wysokości całkowitego kosztu leasingu, o którym należy pamiętać przy zawieraniu umowy, jest koszt ubezpieczenia przedmiotu transakcji. Kodeks cywilny w przepisach dotyczących umowy leasingu, nie reguluje, kto ma ponieść ciężar ubezpieczenia, jednakże w praktyce spoczywa on zazwyczaj na leasingobiorcy.

W uzasadnionych przypadkach firma leasingowa może oczekiwać również wpłaty tzw. depozytu gwarancyjnego. Depozyt gwarancyjny ma zabezpieczyć ewentualne roszczenia finansującego w przypadku nienależytego wykonania umowy przez korzystającego. Wydatek ten nie jest zaliczany do kosztów leasingu. Depozyt ma charakter zwrotny, ponieważ po zakończeniu umowy jest zwracany leasingobiorcy albo zaliczany na poczet płatności ostatnich rat leasingowych lub wykupu przedmiotu umowy.

Na wysokość kosztu całkowitego leasingu mają wpływ: wysokość wkładu własnego, okres obowiązywania umowy, wysokość wykupu oraz stopa procentowa właściwa dla waluty umowy leasingowej (WIBOR dla PLN, EURLIBOR dla EUR, LIBOR dla pozostałych walut).
Przeczytaj także: Nieprzygotowani na MSSF 16 Nieprzygotowani na MSSF 16

oprac. : Emilia Hinc / LeasingRozwija.pl LeasingRozwija.pl

  • Raty leasingowe

    Jak prawidłowo zaliczyć do kosztów ratę leasingową za samochód w leasingu operacyjnym, jeśli na fakturze podana jest jedna kwota, a rata ...

  • Samochód w firmie

    Posiadam samochód w firmie w leasingu. Leasing mam do lutego 2019 r. Chciałbym wziąć w leasing nowy samochód przed końcem umowy leasingu. Jak ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: