Który kredyt walutowy jest opłacalny?
2008-12-07 00:02
Przeczytaj także: Kredyty w euro wrócą do łask?
Na jaką walutę kredytu w takim razie powinna się zdecydować osoba chcąca teraz nabyć mieszkanie?
Która z walut jest najbardziej stabilna? Która w dłuższej perspektywie zapewnia najniższe obciążenie budżetu domowego? Odpowiadając na te pytania Credit House Polska posłużył się poniższym przykładem, który zakłada, że chcemy nabyć mieszkanie i potrzebujemy na ten cel 300 000 PLN. Kredyt zaciągamy na 30 lat.
fot. mat. prasowe
Przykład Credit House Polska
Jeśli pod uwagę weźmiemy dane historyczne odnośnie kursów walut i wskaźników LIBOR i EURIBOR sytuacja trochę się zmieni. Przy najgorszym scenariuszu, czyli wystąpienia jednocześnie najwyższego kursu do spłaty i najwyższej stawki wskaźników, najbardziej korzystną walutą jest PLN, a następnie CHF, EURO i na końcu USD.
Oczywiście, jak zaznacza Credit House Polska, najczarniejszy scenariusz w badanym przedziale czasowym dla żadnej z walut nie wystąpił. Z reguły bywało tak, iż w okresie wzrostu indeksów LIBOR i EURIBOR występował jednoczesny spadek kursów tych walut względem PLN. Z jednym wyjątkiem, jakim był październik 2008. (Z tego też powodu w tabeli Credit House Polska podał wskaźniki graniczne LIBOR i EURIBOR oraz kursy walut, które powodują zrównanie się kosztów obsługi kredytu indeksowanego do wybranej waluty obcej oraz kredytu w PLN.)
W ZŁOTÓWKACH CZY NIE?
Credit House Polska zauważa, że decydując się na kredyt w obcej walucie powinniśmy mieć świadomość, iż zaciągając zobowiązanie na 30 lat musimy liczyć się z sytuacją, iż zjawiska maksymalnych stóp procentowych i maksymalnych kursów mogą wystąpić jednocześnie. Dobrze więc byłoby zabezpieczyć pewien zapas gotówki, który posłużyłby do okresowej obsługi wyższych rat kredytu.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl