ECB mocno obniżył stopy procentowe
2008-12-04 18:16
© fot. mat. prasowe
Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe o 75 pkt bazowych. Główna stopa wynosi obecnie 2,5 proc. Bank Anglii obniżył stopy o 100 pkt, a główna stopa wynosi 2,0 proc.
Przeczytaj także: Dziś stopy procentowe BoE i ECB
Licytację na rozmiar cięcia rozpoczął Bank Nowej Zelandii, który obniżył główną stopę procentową o 150 pkt do 5,0 proc. Bank Szwecji zdecydował się na cięcie o 175 punktów. Na tym tle działalność Rady Polityki Pieniężnej wygląda na próbę wystraszenia recesji zmarszczeniem brwi. Zobaczymy, która ze strategii okaże się skuteczniejsza.Rynki faworyzują jednak gwałtowne cięcia - mimo, że nie zabrakło dziś słabych danych makroekonomicznych (spadek liczby zezwoleń na budowę domów o 15,7 proc., spadek zamówień w przemyśle o 5,1 proc. czy mniejsze o 6,9 proc. zamówienia na dobra trwałego użytku - wszystkie dane z USA) inwestorzy chętnie kupowali dziś akcje. Nawet wtedy, kiedy prezes ECB po raz pierwszy w historii zapowiedział recesję w strefie euro w przyszłym roku.
SYTUACJA NA GPW
W czwartek WIG20 po otwarciu na poziomie z poprzedniej sesji ruszył w górę i przez cały dzień przebywał ok. 1-2 proc. powyżej kreski. Tuż przed zakończeniem handlu, gdy w Europie i USA indeksy zaczęły podnosić się po wcześniejszych stratach, również na warszawskim parkiecie inwestorzy przystąpili do zakupów i wyciągnęli WIG20 o 3,8 proc. ponad środowe zamknięcie.
W czwartek światło dzienne ujrzał raport banku Merrill Lynch, w którym analitycy obniżyli szacunki tempa wzrostu PKB na 2009 r. do 1,8 proc., ale polski złoty będzie według nich jedną z nielicznych zyskujących na wartości walut krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Na rynku NewConnect udanie zadebiutował Ruch Chorzów i tym samym został pierwszym klubem sportowym, którego akcje notowane będą na GPW. Na otwarciu pierwszej sesji, co prawda przy śladowych obrotach, akcje drożały o ok. 35 proc.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce