Notowania giełdowe utrzymały wzrosty
2008-12-09 12:27
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Złoty konsekwentnie osłabia się do większości walut. Sądzimy, że główną przyczyną obecnie jest konieczność domykania stratnych transakcji przez eksporterów. Gracze na rynku są tego świadomi więc czekają spodziewając się słusznie presji kupujących. Technicznie trend wzrostowy utrzymuje się i każdego dnia kursy osiągają coraz wyższe poziomy. W przypadku zamknięcia przy obecnych poziomach (3,93) będzie to najwyższe zamknięcie w tym roku. W najbliższych kilku dniach możliwy będzie test szczytu przy 4,00.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Eurodolar pozostaje w bocznej formacji technicznej. Ruch wzrostowy zatrzymał się przy zniesieniu fibo 76,4%. Cofnięcie w sesji azjatyckiej nie było zbyt głębokie i dopóki kurs EURUSD utrzymuje się powyżej 1,28 widzimy możliwość kolejnej próby wzrostów w kierunku 1,30. Pogłębienie minimum i przebicie 1,28 będzie sygnałem słabości euro. Po godzinie 11:00 kiedy publikowany jest ZEW, nie będzie już istotnych danych, które mogłoby wpłynąć na notowania. Po 15:30 eurodolar może zacząć reagować na ruchy indeksów amerykańskich.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Dane z gospodarki brytyjskiej okazały się znacząco gorsze od oczekiwań. Produkcja przemysłowa spadła w październiku o 1,7% m/m. Rynek mógł być już przygotowany na gorsze dane, ponieważ dane o produkcji przemysłowej z większości gospodarek są ostatnio znacznie poniżej prognoz. Sentyment do funta pozostaje słaby i spodziewamy się kontynuacji trendu osłabienia funta. Korekta wzrostowa zatrzymała się w pobliżu 1,50 przy 50% zniesieniu fibo ostatniego impulsu spadkowego. Ze względu na znaczną deprecjację funta w ostatnich kilku miesięcach dalsze osłabienie powinno mieć bardziej spokojny przebieg.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Dane PKB z gospodarki japońskiej okazały się gorsze od oczekiwań, ale nie wpłynęło to znacząco na notowania jena. Impuls wzrostowy trwający od 2 tygodni na giełdach nie przełożył się istotnie na osłabienie jena. Przy spadających stopach procentowych na całym świecie nie ma powodu, żeby sprzedawać jeny i stosować tzw. "carry trade". Spodziewamy się kontynuacji trendu umocnienia jena. Impet trendu będzie raczej niski, ponieważ większość zlewarowanych inwestorów już wypadło z rynku.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.