Rynki finansowe - kryzys ustąpi w 2009
2008-12-09 19:30
Przeczytaj także: USA: rząd udzieli pomocy dla GM i Chrysler
Wiele informacji we wtorek napłynęło ze wszystkich stron świata, większość z nich potwierdziła, że wbrew optymizmowi powracającemu na rynek akcji najważniejsze gospodarki przypominają bardziej szklankę w połowie pustą niż pełną. Inwestorzy kontynuowali zakupy na europejskich giełdach. Weekendowe plotki o bankructwie wydawnictwa Tribune przerodziły się w fakty - w rezultacie na sprzedaż trafi m.in. klub baseball'owy Chicago Cubs.Brytyjscy agenci sprzedali w listopadzie najmniej mieszkań od 30 lat. Kilka krajów opublikowało dane o tempie wzrostu gospodarczego - najlepiej wypadła Rosja, gdzie PKB wzrósł w III kw. o 6,2 proc. r/r, ale już Portugalia (+0,6 proc. r/r) i Łotwa (-4,6 proc. r/r) znacznie dotkliwiej odczuły spowolnienie gospodarcze w Europie. Estonia, gdzie bezrobocie skoczyło w ubiegłym miesiącu z 3,5 proc. do 4,1 proc. może w przyszłym roku potrzebować pożyczki w odpowiadającej 2 proc. PKB.
WALUTY
Dolar nieznacznie umocnił się wobec euro, które staniało do 1,287 USD. Można powiedzieć, że to reakcja na kolejne słabe dane z Europy (spadek niemieckiego indeksu ZEW, produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii - choć ta jest poza strefą euro), ale też można sądzić, że inwestorzy nie są jeszcze gotowi na zmianę trendu. Wyprowadzenie euro powyżej 1,30 USD taką zmianę by oznaczało, a to z kolei mogłoby zostać odczytane jako zachęta do kupowania akcji czy surowców. Tymczasem mimo najszczerszych chęci, trudno uznać, że recesja skończy się zaraz po Świętach.
U nas trwają spekulacje co do tego, jaki naprawdę będzie deficyt budżetowy. Puls Biznesu szokuje liczbami, większość inwestorów przyjmuje do wiadomości, że problem deficytu jeszcze wypłynie. Ci starsi stażem pamiętają, co się działo na rynku złotego, po ogłoszeniu dziury budżetowej przez Jarosława Bauca. Na razie tak źle nie jest - złoty po prostu nie ma sił na korektę wzrostową, ale też nie słabnie. Na koniec dnia dolara wyceniano na 3,038 PLN, euro na 3,912 PLN, franka na 2,505 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce