Rynki finansowe 08-12.12.08
2008-12-12 19:47
Przeczytaj także: Rynki finansowe 01-05.11.08
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Ostatnie dni przyniosły uspokojenie na krajowym rynku długu. Inwestorzy zdyskontowali już decyzję RPP o obniżce stóp, jednak mają wątpliwości, czy proces luzowania polityki pieniężnej faktycznie będzie postępował tak szybko, jak zakładano. Ministerstwo Finansów twardo obstawia, że PKB w przyszłym roku wyniesie 3,0 proc., więc Rada może się z obniżkami nie spieszyć aż tak bardzo.
Na koniec tygodnia rentowność obligacji dwuletnich wyniosła 5,65 proc. (wzrost o 3 pkt), a 10-letnich także 5,65 proc. (spadek o 8 pkt). Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych, spadła o 5 punktów do 6,49 proc.
Zagraniczne rynki
W ciągu tygodnia rentowności obligacji amerykańskich spadały do historycznie niskich poziomów, a bony skarbowe osiągały nawet ujemną rentowność - po raz pierwszy, od kiedy rozpoczęto ich emisję w 1929 roku. Koniec tygodnia zmienił nieco sytuację, bo wobec fiaska głosowania w Senacie, Departament Skarbu wyraził wolę finansowania długów amerykańskich koncernów samochodowych.
W rezultacie w skali tygodnia rentowność obligacji zmieniła się nieznacznie. Na koniec tygodnia rentowność amerykańskich obligacji dwuletnich wynosiła tylko 0,77 proc. (tydzień temu tyle samo proc.), a 10-letnich 2,60 proc. (spadek o 3 pkt). Mniej więcej takie same ruchy oglądaliśmy w Europie. Rentowność papierów dwuletnich niemieckiego rządu wzrosła do 2,12 proc. (o 5 pkt), a 10-letnich do 3,14 proc. (o 9 pkt).
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Tydzień rozpoczął się dobrze, bo przez pierwsze dwa dni WIG zyskał nawet 5 proc., głównie za sprawą akcji Pekao i PKO BP, które cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem także w kolejnych dniach. Z tym że kolejne dni nie były już tak łaskawe dla całego rynku. Od delikatnej przeceny w środę i czwartek przeszliśmy do mocniejszego uderzenia w piątek - tak rynki akcji przywitały decyzję amerykańskiego Senatu, który odmówił pomocy finansowej amerykańskim koncernom samochodowym, dla których oznacza to widmo ogłoszenia upadłości. Bilans tygodnia jest jednak dodatni - WIG zyskał 1,25 proc., WIG20 1,7 proc., mWIG 1,4 proc., a sWIG niemal nie zmienił wartości. Obroty sięgnęły 5,3 mld PLN, trudno je zatem uznać za wysokie.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce