Inflacja w Polsce spadła do 3,7%
2008-12-15 18:31
Przeczytaj także: Polska gospodarka - ważne dane
Pierwszy w historii spadek zadłużenia amerykańskich gospodarstw można uznać za rozpoczęcie nowej ery w dziejach rynków finansowych. Od 1952 r., kiedy FED rozpoczął monitorowanie tej kwoty, wartość zadłużenia systematycznie się powiększała, a światowa gospodarka kręciła się wokół konsumpcji USA posiłkowanej kredytem. W sytuacji, gdy konsumenci zaczynają spłacać zaciągnięte zobowiązania, a w związku z tym w portfelach zostaje mniej pieniędzy na bieżące wydatki trudno znaleźć potęgę, która byłaby gotowa do przejęcia roli globalnego stabilizatora rozwoju.We Włoszech do 12 stycznia zamknięto fabryki Fiata, a w Japonii nastroje przedsiębiorców pogorszyły się najbardziej od prawie 30 lat. Na europejskich parkietach inwestorzy przybrali wyczekującą postawę przed jutrzejszą obniżką stóp procentowych w USA.
WALUTY
Dolar nadal tanieje. Zwłaszcza po południu, kiedy napłynęły kolejne słabe dane z USA. Rzuca się w oczy zwłaszcza mizerny napływ kapitału długoterminowego w październiku - 1,5 mld dolarów zamiast oczekiwanych 40 mld dolarów. Oczywiście teorie usprawiedliwiające ten stan pojawiają się jak grzyby po deszczu - generalnie brak zaufania do rynków kapitałowych i kondycji amerykańskiego budżetu. W efekcie euro kosztuje już 1,368 USD - najwięcej od dwóch miesięcy. Zakres wybicia z konsolidacji 1,25-1,30 USD zrealizował się już z naddatkiem (5 centów), ale to wcale nie znaczy, że na tym musi się skończyć.
U nas znacznie spokojniej. Dolar spadł do 2,907 PLN, ale przecież w czwartek był już nawet tańszy. Euro zmierzyło się dziś z poziomem 4,0 PLN, ale na razie jest o prawie dwa grosze tańsze. Frank podrożał do 2,513 PLN, ale nadal można mówić o stabilizacji wokół poziomu 2,50 PLN, z której niewiele wynika.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce