Rynki finansowe 15-19.12.08
2008-12-19 19:14
Przeczytaj także: USA: dane makro zostały zlekceważone
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Słabsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej znacznie przybliżyły nas - przynajmniej w komentarzach ekonomistów - do obniżki stóp procentowych już na wtorkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. A rynek obligacji tę obniżkę zaczyna dyskontować, w czym nie przeszkadza mu nawet osłabienie złotego. Na koniec tygodnia rentowność obligacji dwuletnich wyniosła 5,40 proc., czyli o 25 pkt mniej niż tydzień temu, a 10-letnich 5,56 proc. (spadek o 9 pkt). Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych spadła o 4 punkty do 6,45 proc.
Zagraniczne rynki
Amerykańskie obligacje nadal umacniały się w ostatnich dniach, ponieważ inwestorzy finansowi chcą mieć na koniec roku w portfelach jak najwięcej bezpiecznych papierów. Ze stanu portfela na 31 grudnia przyjdzie im się bowiem tłumaczyć przed klientami, których pieniędzmi zarządzają. Ale w piątek sytuacja nieco się zmieniła, ponieważ amerykańskie koncerny samochodowe uzyskały wsparcie rządu, co oczywiście będzie wiązało się ze zwiększoną emisją zadłużenia. Mimo piątkowego spadku cen na koniec tygodnia rentowność obligacji dwuletnich wynosiła 0,71 proc. - o 6 pkt mniej niż tydzień wcześniej, a 10-letnich 2,13 proc. (wobec 2,60 proc. w zeszły piątek). W Europie takich wydatków nie ma, a rynek czeka na kolejne cięcia stóp w EBC, zatem obligacje drożały przez cały tydzień. Rentowność papierów dwuletnich niemieckiego rządu spadła do 1,86 proc. (o 25 pkt), a 10-letnich do 2,97 proc. (o 17 pkt).
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Początek tygodnia bardzo przypominał to, co oglądaliśmy też w poprzedni poniedziałek i wtorek . Po dwóch sesjach indeks WIG20 zyskiwał już ok. 5 proc. by do końca tygodnia prawie cały ten zysk roztrwonić. Po prawdzie, decydujący cios sprzedający zadali już w środę, kiedy realizowano zyski z wcześniejszych zwyżek, a na końcowym fixingu ponownie byliśmy świadkami zasypania rynku zleceniami sprzedaży, pod którymi WIG20 ugiął się o kolejne 1,5 proc. Czwartek i piątek to już sesje bezbarwne, mimo że w piątek wygasały kontrakty terminowe na WIG20, a Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegała przed możliwą manipulacją kursami tego dnia. W skali tygodnia WIG20 zyskał 0,9 proc., a WIG stracił 0,35 proc. mWIG sWIG spadły po ok. 2,7 proc., a obroty na całym rynku akcji wyniosły zaledwie 5,14 mld PLN.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce