Banki Chin i Węgier obniżyły stopy procentowe
2008-12-22 18:53
© fot. mat. prasowe
Bank Ludowy Chin obniżył roczną stopę lombardową o 27 pkt bazowych do 5,31 proc., a stopę depozytową do 2,25 proc. (także o 27 pkt). Poziom rezerw obowiązkowych zmniejszono do 0,5 proc.
Przeczytaj także: Stopy procentowe pójdą w dół
To już piąta obniżka stóp procentowych w Chinach w czasie ostatnich trzech miesięcy. Jej celem jest suplementacja rządowego programu pomocy gospodarce, która coraz mocniej odczuwa skutki spowolnienia u swoich głównych partnerów handlowych. W listopadzie chiński eksport spadł po raz pierwszy od siedmiu lat, wolniej rozwija się też produkcja przemysłowa, a IV kwartał przyniesie zapewne najwolniejszy wzrost gospodarczy od 20 lat. Z kolei węgierski bank centralny obniżył stopy procentowe o 50 pkt do 10 proc. (zgodnie z oczekiwaniami). Być może będzie to wskazówką dla naszej RPP, która decyzję co do stóp podejmie jutro. Publikacja inflacji bazowej (2,9 proc.) niewiele zmienia. Był to odczyt zgodny z oczekiwaniami i taki sam jak przed miesiącem.SYTUACJA NA GPW
Od okolic 1800 pkt na początku sesji gładko zeszliśmy o 50 pkt, a więc kolejnego potencjalnie istotnego poziomu. Po godzinie notowań inwestorzy rozpoczęli intensywne zakupy..., ale w sklepach ze świątecznymi prezentami. Inaczej niż w galeriach handlowych handel na GPW dosłownie zamarł mniej więcej od 11-tej. Na koniec dnia obroty na całym rynku akcji podliczono na 570 mln PLN, więc naturalnie nie można przypisywać dzisiejszym notowaniom zbyt dużego znaczenia. Wygląda na to, że faktycznie okres świąteczny - przedłużony przez układ kalendarza do 5 stycznia okaże się udręką dla day-traderów. Trzeba przygotować się na spokojniejsze dni, albo po prostu - wzorem innych inwestorów - wziąć sobie od giełdy urlop. Dziś podrożały akcje 85 spółek, potaniały 210.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce