Obniżka stóp procentowych na Święta
2008-12-24 11:48
Jak zmienią się raty kredytów w PLN © fot. mat. prasowe
Rada Polityki Pieniężnej nie dość, że wyłamała się z tradycji i obniżyła stopy w grudniu, to jeszcze dokonała głębokiego cięcia - stopy spadły o 75 pkt bazowych.
Przeczytaj także: Obniżki stóp procentowych po wakacjach?
Obniżka ta nie jest jeszcze uwzględniona przez rynek pieniężny, co oznacza, że stopy rynkowe i oprocentowanie obligacji dopiero będą dyskontować przedświąteczną decyzję rady. Można spodziewać się zarówno spadku stopy WIBOR, od której zależy oprocentowanie kredytów i depozytów, jak i rentowności obligacji.KREDYTY
Od szczytu w październiku 2008 r. trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą do obliczania oprocentowania większości kredytów hipotecznych w Polsce spadła z 6,85 do 6,41 proc., a więc o 44 pkt. Tymczasem stopa referencyjna w NBP została w tym czasie obniżona już o 100 pkt. Można nawet uznać, że stopy WIBOR w październiku zostały przejściowo wywindowane w okresie paniki do swoich rekordowych poziomów. To dawałoby podstawy by oczekiwać szybkiego spadku WIBOR jeszcze o 70 pkt w najbliższych dniach, ale raczej nie wcześniej niż w styczniu 2009 r. (ze względu na zwiększone potrzeby płynnościowe banków w końcówce roku). Rynek zacznie też dyskontować kolejne obniżki stóp procentowych, bo nie można mieć wątpliwości, że w obecnej sytuacji Rada zakończy cykl obniżek na obecnych poziomach (najniższych od listopada 2007 r.). Daje nam to potencjalny spadek oprocentowania kredytów hipotecznych istniejących przed nasileniem kryzysu jesienią 2008 roku, do ok. 6,7 proc. w styczniu z ok. 7,8 proc. jeszcze w październiku.
fot. mat. prasowe
Jak zmienią się raty kredytów w PLN
LOKATY
Banki nadal będą walczyć o depozyty klientów, ponieważ są one pod presją rolowania swoich zobowiązań, a rynek depozytów jest praktycznie jedynym źródłem pozyskania kapitału. Ale poziom oferowanego oprocentowania depozytów spadnie, ponieważ musi się on dostosować do nowych stóp rynkowych. Można spodziewać się, że banki obniżą w najbliższym czasie oprocentowanie depozytów średnio nawet o 1 pkt procentowy oraz wycofają z oferty wysokooprocentowane lokaty o długim terminie i stałej stopie (6, 12 i 24 miesiące), oferując w zamian depozyty o zmiennej stopie lub niżej oprocentowane. W tej perspektywie inwestorzy szukający w lokatach bankowych okazji inwestycyjnych powinni się spieszyć by zdążyć przed wprowadzeniem nowych warunków.
Przeczytaj także:
RPP podnosi znów stopy procentowe. Kredyty zdrożeją
oprac. : Emil Szweda / Open Finance