USA: oczekiwanie na istotne dane
2008-12-30 12:15
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Euro pozostawało stosunkowo mocne w trakcie sesji europejskiej, natomiast waluta brytyjska traciła zarówno względem euro, jak i dolara kontynuując spadki z ubiegłego tygodnia. Główne indeksy amerykańskie zakończyły dzień na minusie. Końcówka roku ma to do siebie, że utrzymuje się zazwyczaj dość niska płynność w okresie poświątecznym, co może wpływać na dość nietypowe zachowanie rynku w tym czasie i duże ruchy. W związku z tym kursy mogą utrzymywać się w nieco szerszych zakresach.Na rynku krajowym złoty podlega sporym wahaniom. W dnu wczorajszym testowany był poziom 4,20. Polskiej walucie na pewno nie pomaga nienajlepszy sentyment, a także problemy opcyjnie polskich przedsiębiorstw. Ponadto sytuacja techniczna wskazuje na możliwość dalszego osłabienie PLN.
W dniu dzisiejszym ważniejsze dane napłyną z USA, jednak nie należy oczekiwać jakiejś silniejszej reakcji na te raporty makroekonomiczne. Zapoznamy się z indeksem Chicago PMI w grudniu oraz z odczytem indeksu S&P/Case-Shiller za październik. Indeks dolarowy w wciąż broni oporu w okolicach 83,00 w związku z czym w dalszym ciągu istnieje możliwość nowego minimum. Dodatkowo obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki, a także utrzymujące się niepokoje w związku z operacjami militarnymi w Strefie Gazy mogą utrzymywać presje na USD.
Najważniejsze wiadomości
- FR: Francuska gospodarka rozwijała się w tempie 0,1% w ujęciu kwartał do kwartału i 0,6% w skali roku.
- US: Sprzedaż istniejących domów: -8,6% wobec oczekiwań na poziomie -1,0%.
- PL:Zdaniem Sławińskiego z RPP ze względu na niepewną sytuację na rynku zmiany stóp w Polsce będą stopniowe.
- Szwajcaria:Indeks wskaźników wyprzedzających KOF ukształtował się w grudniu na poziomie -0,39pkt. wobec - 0,05pkt. w poprzednim okresie.
- US: Wydatki Amerykanów w listopadzie: -0,6% wobec oczekiwanych -0,8%. Poprzednia wartość:-1,0%.
- US: Zamówienia na dobra trwałego użytku w listopadzie:-1,0% wobec oczekiwań na poziomie -3,1%. Poprzednia wartość po korekcie: -6,9%.
- CA: Dynamika PKB: -0,1% wobec oczekiwanych -0,3%. Poprzednia wartość:-0,1%.
- PL: Sławiński z RPP spodziewa się wzrostu PKB w IV kwartale na poziomie 3,0-3,5%.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.