Rynek pracy USA - dzisiaj dane
2009-01-09 12:27
© fot. mat. prasowe
Ale wcześniej masowo niemalże będą publikowane dane z Europy. Już rano przekonaliśmy się, że sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła o 3 proc. r/r.
Przeczytaj także: Dziś zamówienia w przemyśle Niemiec
Ponadto poznamy dziś produkcję przemysłową we Francji, ale krajowi ekonomiści mogą z większą uwagą obserwować to co dzieje się w Czechach, ponieważ makroekonomiczna sytuacja tego kraju ma najwięcej wspólnego z naszą. Dziś poznamy stopę bezrobocia w Czechach oraz inflację za grudzień. Później także produkcję przemysłową Wielkiej Brytanii oraz dynamikę sprzedaży detaliczniej w strefie euro w listopadzie. Kluczowe dla rynków będą jednak dane z USA. Ekonomiści spodziewają się, że stopa bezrobocia w USA mogła wzrosnąć do 7 proc., a liczba utraconych miejsc pracy sięgnęła 475 tys. w grudniu. Inwestorzy są już gotowi psychicznie na gorsze dane.SYTUACJA NA GPW
Czwartkowa sesja nie mogła zacząć się dobrze. W środę amerykańskie indeksy spadły o ponad 3 proc., a w czwartek rano NIKKEI stracił prawie 4 proc. Trudno było w tej sytuacji spodziewać się optymizmu w Europie. WIG20 zaczął dzień w okolicach 1850 pkt, ale był to najniższy poziom notowań tego dnia. Inwestorzy wciąż mieli nadzieję na efekt stycznia, dlatego początkowo wykorzystali zniżkę do zakupów. Później słabe dane z Niemiec (spadek zamówień i eksportu) nadwątliły ten optymizm o nikłej podstawie i rynek wrócił do spadków, mimo że w okolicach południa WIG20 zdołał odrobić całość strat z poranka.
Najmocniej ciążyły indeksowi akcje Pekao i PKO BP, które spadły o ponad 3 proc. Co ciekawe, konflikt gazowy wcale nie przeszkodził we wzroście notowań PKN i Lotosu. Na koniec dnia obroty podliczono na 1,03 mld PLN. Podrożały akcje 102. spółek, potaniały 184.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Po wczorajszej obniżce stóp procentowych w Wielkiej Brytanii (z 2 proc. do 1,5 proc.), w piątek koszt pieniądza do 2,5 proc. obniżył bank centralny w Korei Południowej. Amerykańskie indeksy giełdowe po udanym finiszu kończyły dzień na niewielkich plusach, a w Azji rynki akcji poruszały się w wąskim zakresie - japoński NIKKEI spadł o 0,5 proc., a chiński B-Shares Shanghai rósł o 1,5 proc. Amerykańskie sieci supermarketów publikowały wczoraj grudniowe wyniki sprzedaży, z których wynika, że pomimo olbrzymich obniżek cen przedświąteczny sezon był w tym roku najsłabszy od 1969 r. Najbardziej inwestorów rozczarował Wal-Mart zyskujący zazwyczaj udział w rynku podczas okresów spowolnienia gospodarczego i jego akcje potaniały o 7,5 proc. Sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła w listopadzie o 3 proc. r/r.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, prognozy giełdowe, WIG20, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami