eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRating funduszy inwestycyjnych - grudzień 2008

Rating funduszy inwestycyjnych - grudzień 2008

2009-01-11 13:34

Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych - listopad 2008

Fundusze obligacji


Grudzień był także kolejnym bardzo udanym miesiącem dla posiadaczy funduszy polskich obligacji. W ogóle, dla większości z nich cały rok 2008 był wyjątkowo udany. Kto przed rokiem powierzył pieniądze jednemu z tych funduszy, dziś może się cieszyć z zysków, które średnio wyniosły ponad 8 proc. Oprocentowanie najlepszych lokat bankowych wówczas oferowanych nie przekraczało 6 proc.

Początek roku nie był jednak zbyt obiecujący i zgodnie z naszymi prognozami sprzed roku, dobra passa funduszy obligacji rozpoczęła się na dobre dopiero w połowie roku. To od tamtego czasu – pomimo trudnych momentów – wypracowały one większość swoich rocznych zysków. Wytrwali inwestorzy mają więc powody do zadowolenia. A szczególnie mogą cieszyć się ci, którzy wybrali fundusz, który przyniósł dwucyfrową stopę zwrotu, bo i takich nie zabrakło. Rekordzista dał zarobić blisko 21,5 proc.

fot. mat. prasowe

Stopy zwrotu funduszy obligacji w roku 2008 – najlepsi i najgorsi

Stopy zwrotu funduszy obligacji w roku 2008 – najlepsi i najgorsi

Tak dobre wyniki to efekt (spełniających się) oczekiwań co do poziomu stóp procentowych, regulowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Spadająca inflacja i pogarszające się dane makroekonomiczne przyspieszają bowiem decyzje o obniżkach stóp, a to z kolei dobrze robi funduszom obligacji, bowiem wraz ze stopami spadają rentowności obligacji, to zaś oznacza wzrost cen tych papierów, który były emitowane w czasach wyższych stóp. Obecnie główna stopa procentowa – po obniżkach w listopadzie i grudniu w sumie o 1 pkt proc. – wynosi obecnie 5 proc., a wedle szacunków sporej części ekonomistów, w przyszłym roku zejdzie do poziomu 3-3,5 proc. Pozwala to przypuszczać, że hossa na funduszach polskich papierów dłużnych potrwa jeszcze dobrych kilka miesięcy.

Ubiegły rok generalnie należał do funduszy obligacji, bowiem także fundusze papierów nominowanych w walutach obcych – głównie dolarze i euro – przyniosły znaczne zyski. Trzeba podkreślić, że mowa wyłącznie o tych produktach, które przyjmują wpłaty w złotych. Ich posiadacze zyskali dzięki osłabieniu naszej waluty, które na przestrzeni całego roku sięgnęło 21,6 proc. wobec dolara i 16,5 proc. wobec euro. W przypadku tych funduszy wydaje się jednak, że najlepszy czas mają już za sobą. Nie ma co liczyć na jakiś znaczący pozytywny wpływ obniżek stóp procentowych w strefie euro czy w USA, bowiem za bardzo nie ma tam co obniżać. Trudno też liczyć na dalsze znaczące osłabienie się naszej waluty, bo należy przecież mieć na uwadze, że od końca lipca do końca ubiegłego roku dolar podrożał o ponad 46 proc., a euro ponad 25 proc. W najbliższym czasie można by raczej oczekiwać korekcyjnego ruchu w przeciwnym kierunku.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: