Dane makro i wyniki kwartalne spółek
2009-01-12 12:53
© fot. mat. prasowe
Dyskusja na temat tranzytu gazu powoli schodzić będzie z pierwszych stron gazet być może na korzyść zmniejszenia rezerw obowiązkowych w bankach, co mogłoby poprawić ich płynność.
Przeczytaj także: Rynek pracy USA - dzisiaj dane
Takie pomysły zgłasza rząd, co miałoby poprawić stan kasy w bankach nawet o 10 mld PLN "na kredyty". Być może część faktycznie trafi na rynek kredytowy, ale być może banki po prostu będą wolały zatrzymać pieniądze u siebie lub kupić zawsze bezpieczne obligacje skarbowe. Jeśli chodzi o dane makro, to otrzymamy kompletny zestaw grudniowej inflacji na całym niemal świecie, ponadto inwestorzy czekać będą na czwartkową decyzję ECB. Ale kto wie, czy nie największy wpływ na rynki nie będzie miała publikacja raportów kwartalnych w USA. Sezon publikacji wyników tradycyjnie rozpoczyna Alcoa - producent aluminium, który przedstawi wyniki już dziś.SYTUACJA NA GPW
Ostatnia sesja tygodnia upłynęła w zasadzie na jednym długim ciągu osuwania się indeksu WIG20. Inwestorzy sprzedawali akcje obawiając się, że dane z amerykańskiego rynku pracy mogą rozczarować rynek. Faktycznie dane publikowane o 14:30 były gorsze od oczekiwań, ale część inwestorów uznała, że nie aż tak mocno, by nie spróbować odkupić przecenionych akcji. Mieliśmy więc odbicie, które nie utrzymało się jednak do końca sesji. Wskazuje to na słabość rynku, a WIG20 osiągnął na koniec najniższe poziomy w tym roku. Znów prowadziły go akcje banków Pekao i PKO BP, ale 4 proc. spadek PGNiG oraz PKN także zaważył na końcowym wyniku notowań.
Obroty tym razem świadczą o determinacji sprzedających. Na całym rynku sięgnęły one 1,16 mld PLN. Podrożały akcje 118 spółek, potaniały 178.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Po grudniowych danych z amerykańskiego rynku pracy nikt o zdrowych zmysłach nie odważył się kupować akcji amerykańskich spółek w celu innym niż spekulacja. DJIA spadł o 1,6 proc., S&P 500 o 2,1 proc. Bezrobocie w grudniu wzrosło w USA z 6,7 proc. do 7,2 proc. a w całym 2008r. w gospodarce ubyło najwięcej miejsc pracy w powojennej historii Stanów - więcej niż 2,6 mln etatów ostatni raz w 1945 r. Doradcy ekonomiczni Baracka Obamy uspokajają wyborców, że plany pomocowe pomogą w ciągu dwóch lat stworzyć ok. 2,5 mln nowych miejsc pracy, ale jeżeli ufać szacunkom analityków oznacza to, że bezrobocie chociaż spadnie, będzie w 2010-2011 r. wysoko powyżej poziomów sprzed recesji. W Japonii, Hong Kongu i Australii inwestorzy rozpoczęli tydzień od wyprzedaży akcji.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, prognozy giełdowe, WIG20, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami