ECB: stopy procentowe pójdą w dół?
2009-01-15 13:28
Rynek jest przekonany, że Europejski Bank Centralny obniży dziś stopy procentowe o 50 pkt bazowych i sprowadzi główną stopę do 2,0 proc.
Przeczytaj także: Dziś inflacja w Polsce, sprzedaż w USA
Docelowo rynek widziałby europejską stopę procentową na poziomie 0,5 proc. - najniżej w historii. Jeśli ECB sprowadzi stopę do 2,0 proc. wyrówna "rekord" z okresu poprzedniej recesji, w czasie której utrzymywano główną stopę na tym poziomie. Być może kolejna obniżka stóp w ECB zachęci polskie banki do szerszego wprowadzenia kredytów w euro do swojej oferty, ale z tego punktu widzenia ważniejsza będzie dzisiejsza konferencja Komisji Nadzoru Finansowego, na której mają zostać przygotowane szczegóły rekomendacji T, która zawierać będzie nowe "zalecenia" dotyczące kredytów hipotecznych. Z informacji, które dotąd się pojawiały wynika, że wkład własny na poziomie 20 proc. stanie się obligatoryjny, a banki nie będą mogły ustalać dowolnie wysokich spreadów.SYTUACJA NA GPW
Wczorajsza sesja zgodnie z przewidywaniami rozpoczęła się od wzrostu. Impulsem były dobre notowania w USA i w Azji. Niestety najwyższy punkt notowań został osiągnięty zaraz po otwarciu, a inwestorzy zdecydowanie pozbywali się akcji sprowadzając WIG20 poniżej poziomu zamknięcia z wtorku. Sytuacja ustabilizowała się kiedy światowe rynki zaczęły wyczekiwać na dane z USA. Te okazały się znacznie gorsze od oczekiwań (sprzedaż detaliczna spadła o 2,7 proc. w grudniu), co skłoniło inwestorów do dalszego pozbywania się akcji. Ucierpiał na tym przede wszystkim sektor bankowy - WIG Banku stracił 5,5 proc. Prawie połowa obrotów z całego rynku przypadła na ten właśnie sektor, a na sam PKO BP jedna czwarta obrotów. Wczoraj podrożały akcje 104. spółek, potaniały 197. Obroty podliczono na 1,22 mld PLN.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Inwestorzy liczący do niedawna na "efekt stycznia" z rozgoryczeniem patrzą na giełdowe indeksy, ale choć jesteśmy dopiero w połowie miesiąca nie będzie przekłamaniem fakt, że rzeczywiście wystąpił on, tyle tylko, że na rynku długu, gdzie ceny obligacji wystrzeliły w górę. Sprzedaż detaliczna w USA spadła w grudniu o 9,8 proc. r/r, dlatego biorąc pod uwagę prawie 70 proc. wkład konsumentów w amerykański PKB inwestorzy z całego świata kontynuowali wyprzedaż akcji. Dla potwierdzenia olbrzymiej zmienności cen akcji można podać, że od początku roku na papierach bankowej grupy Citigroup inwestorzy stracili już 30 proc., a na akcjach General Motors można było zarobić 20 proc. Do grona "zbyt wielkich by upaść" po kilkunastu tygodniach spokoju coraz częściej zaczyna się dołączać Bank of America, który prawdopodobnie nie będzie w stanie sfinansować przejęcia Merrill Lynch z własnych środków.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, prognozy giełdowe, WIG20, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami