Inflacja CPI w Polsce w grudniu wyniosła 3,3%
2009-01-15 13:49
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Co prawda od dłuższego czasu trwa konsolidacja na indeksach, ale konsekwetne zbliżanie się do ubiegłorocznych minimów wskazuje na rosnącą dominację podaży. Coraz częściej można spotkać się z opiniami, że gospodarka amerykańska weszła w fazę depresji czyli silnego spadku aktywności gospodarczej połączonego z długotrwałym spadkiem cen, skokowym wzrostem bezrobocia oraz ogólną atmosferą kryzysu.Są dwie możliwości - albo takie opinie są przesadzone i są świadectwem skrajnie negatywnych nastrojów, co powinno wskazywać na bliskość dna na giełdach - albo wyrażają to czego oficjalnie nikt nie chce przyznać. Dane makroekonomiczne nadal nie wskazują na możliwość istotnej poprawy w najbliższych 2 kwartałach, choć niektóre wskaźniki przestały się pogarszać. Giełdy powinny zacząć dyskontować poprawę 3 do 6 miesięcy przed rzeczywistym dołkiem aktywności gospodarczej. Obecnie wydaje się, że rynki ponownie dyskontują wydłużenie się recesji. W takim otoczeniu dolar powinien nadal zyskiwać do większości walut, dopóki inwestorzy zewnętrzni będą skłonni finansować amerykańskie deficyty. Waluty z rynków wschodzących będa sprzedawane ze względu na wysoki poziom awersji do ryzyka.
Prowadzone przez banki centralne próby reflacji poprzez ekspansję monetarną na razie nie przynoszą wymiernych efektów, ale w momencie gdy inwestorzy zaczną dyskontować poprawę eksplozja popytu na bardziej ryzykowne aktywa może być imponująca.
Dzisiejsza decyzja EBC w sprawie stóp procentowych jest w dużym stopniu zdyskontowana i rynek będzie się głównie koncetrował na konferencji prasowej po decyzji.
Najważniejsze wiadomości
- US: Bilans handlu zagranicznego: -40.4 mld USD, prognoza: -51.0 mld USD.
- UK: Ceny domów r/r: -8.6%, prognoza: -8.5%
- PL: Prezes NBP: 'Zawirowania na rynkach finansowych nie sprzyjają wejściu Polski do ERM-2'.
- CA: Indeks cen nowych domów: 0.7%, wartość poprzednia: 1.5%.
- PL: Inflacja CPI w grudniu wyniosła 3,3%r/r znacznie poniżej oczekiwań rynkowych
- US: Sprzedaż detaliczna w grudniu spadła bardziej od oczekiwań -2,7%m/m vs. -1,8%m/m
- EZ: Produkcja przemysłowa w Eurolandzie spadła 7,7% r/r i 1,6% m/m, bardziej niż oczekiwano
- PL: Premier Donald Tusk powtórzył we wtorek, że Polska zamierza wejść do systemu ERM-2 w pierwszej połowie 2009r.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.