USA: rząd pomoże Bank of America
2009-01-16 11:12
© fot. mat. prasowe
Rząd USA zgodził się zainwestować dodatkowe 20 mld dolarów w akcje Bank of America oraz objął gwarancjami o wartości 118 mld dolarów jego aktywa. Do tej pory rząd wsparł już BoA kwotą 25 mld USD.
Przeczytaj także: ECB: stopy procentowe pójdą w dół?
Pomoc dla BoA (ten bank nie może upaść - ma zbyt symboliczną nazwę) zbiega się w czasie z decyzją Kongresu o odblokowaniu kolejnych 350 mld dolarów na walkę z kryzysem. Jak na ironię prezydent USA zdecydował się zagwarantować większą przejrzystość wydawania rządowych pieniędzy i większe wsparcie pożyczkowe dla małych firm. Na razie jednak musiał zainwestować w dużą spółkę, a kto wie czy nie stanie przed podobną decyzją w przypadku Citigroup. Dziś przed sesją ten bank opublikuje raport za IV kwartał i jest to bodaj najbardziej wyczekiwana publikacja dnia. Poznamy też inflację (czy może raczej deflację) w USA za grudzień, oraz dynamikę produkcji przemysłowej w Stanach plus wykorzystanie mocy produkcyjnych.SYTUACJA NA GPW
Czwartkowe notowania przebiegały nerwowo, bez jednoznacznego określenia kierunku, ani także powodów, dla których kierunki zostały obierane. W każdym razie po silnej przecenie w Azji, WIG20 zaczął dzień na niewielkim minusie, lecz za chwilę mocno go pogłębił. Do 10-tej spadał już do 1650 pkt - o dobre 3 proc. Do południa indeks odrobił straty, a o 15-tej wyszedł na plus. Niestety do końca sesji zdążył jeszcze stracić 28 pkt (licząc od szczytu) - więcej niż 1,5 proc.
Wzrost z końcówki to zasługa JP Morgan, który podał lepsze od oczekiwanych wyniki za IV kw. Z kolei dalsze spadki, to wynik obaw o kondycję Bank of America, który nie może poradzić sobie z połknięciem Merrill Lynch. Jak zatem widać, o notowaniach w Warszawie decydowano w USA, a raczej nasi inwestorzy próbowali przewidzieć, co też przy Wall Street może się wydarzyć. Wczoraj podrożały akcje 105. spółek, potaniały 179.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Ekonomiści z ekipy Baracka Obamy przedstawili wczoraj plan rozdysponowania 550 mld USD spośród planu pomocowego zakrojonego w sumie na 825 mld USD. Najwięcej pieniędzy (87 mld USD) trafi na tymczasowe zwiększenie dostępu do podstawowych świadczeń medycznych, ok. 79 mld USD na przeciwdziałanie utraty kluczowych usług (edukacja, bezpieczeństwo), a na zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i szkolenia zarezerwowano 43 mld USD. Około 32 mld USD na rozwój alternatywnych źródeł energii, choć jest krokiem w dobrym kierunku, raczej nie doprowadzi do zatrzymania efektu cieplarnianego czy obiecywanego potrojenia stopnia wykorzystania "czystej energii" w USA. Indeksy giełdowe rzutem na taśmę przeskoczyły w końcówce czwartkowej sesji na pozytywną stronę rynku, choć pomoc rządu dla Bank of America w wysokości 138 mld USD to kolejna oznaka zapaści bankowego systemu.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, prognozy giełdowe, WIG20, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami