eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeCoraz gorsze dane makro

Coraz gorsze dane makro

2009-01-23 12:52

Coraz gorsze dane makro

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Ciągle pogarszające się dane makroekonomiczne wskazujące na silne załamanie popytu w gospodarce światowej oraz perspektywa dużo niższych zysków korporacji w najbliższych kwartałach skłania większość inwestorów do sprzedaży akcji.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Popyt jest bierny i wycofuje się na coraz niższe poziomy, a sprzedający są coraz bardziej agresywni. Trend spadkowy napędza się ponieważ kupującymi są często gracze krótkoterminowi, którzy liczą na szybkie zyski. Gdy "szybkie zyski" zamieniają się w straty gracze sprzedają akcje i przyśpieszają ich spadek. Wszystko wskazuje na to, że giełdy wróciły do trendu spadkowego - spadki są szerokie i na sporym wolumenie. Poziomy 8000 na DJIA i 800 na S&P500 są silnie bronione, a ich przebicie powinno doprowadzić do większego ruchu w kierunku minimów z ubiegłego roku.

Dolar i jen nadal korzystają na negatywnym sentymencie rynkowym. Tracą waluty z rynków wschodzących. Szczególnie słaby jest funt brytyjski, który ustanowił 23 letnie minimum do dolara.

Dzisiejsze dane PMI z sektora przemysłu i usług wskazują na utrzymujące się negatywne tendencje w gosdpodarce europejskiej. Pozytywne jest to, że indeksy PMI ustabilizowały na niskich poziomach. Coraz większa grupa ekonomistów spodziewa się, że recesja może potrwać dłużej niż tradycyjnie. Rynki zdają się potwierdzać te prognozy. Silne odbicie nastąpi wtedy, gdy wycena akcji będzie uwzględniała zbyt negatywny scenariusz.

Złoty testuje ostatnie minima. Szczególnie negatywnie na sentyment wpływa perspektywa dużej "dziury" budżetowej w najbliższym roku. Przeszacowanie wpływów z tytułu podatków i 70% sztywnych wydatków to recepta na powtórkę słynnej "dziury" Bauca.

Niestety trwające od dłuższego czasu trendy ponownie nabierają rozpędu. Krótko mówiąc nie widać jeszcze "światełka na końcu tunelu", jak mawiają Amerykanie.

Najważniejsze wiadomości

  • UK: Inflacja CPI r/r: 3.1%, prognoza: 2.6%.
  • US: Indeks cen domów m/m: -1.8%, prognoza: -1.2%.
  • US: Ilość nowo zarejestrowanych bezrobotnych: 589k, prognoza: 543k.
  • US: Rozpoczęte budowy domów: 550k, prognoza: 605k
  • US: Departament Energii: zapasy ropy 6,1 mln (prognoza 1,4 mln), zapasy benzyny 6,5 mln (prognoza 1,8 mln), zapasy destylatów 0,8 mln (prognoza 0,5 mln).
  • PL: Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego Polska może wejść do ERM-2 później niż planowała z powodu kryzysu.
  • PL: W grudniu 2008 roku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy o 75pb, zaskakując analityków, ponieważ uznała, że wzrost gospodarczy ostro zwalnia, a inflacja wyhamowuje.
  • US: Zezwolenia na budowy domów: 549k, prognoza: 600k

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: