Coraz gorsze dane makro
2009-01-23 12:52
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Korekta spadkowa na EURPLN nie przekroczyła swoim zakresem poprzedniej korekty, a najszybsza linia trendu wzrostowego została obroniona. Korekty spadkowe nie przekraczają obecnie 10 groszy, więc przy zajmowaniu pozycji stop loss powinien być ustawiony nieco szerzej. Przyśpieszenie spadków na giełdach utrzymuje negatywny sentyment do polskiej waluty. EURPLN ustanowił dzisisaj kolejne maksimum trendu, co potwierdza kierunek wzrostowy. Słabe zachowanie euro w stosunku do dolara oznacza, że złoty będzie mocniej tracił do dolara niż do euro. Najbliższym oporem będzie linia kanału wzrostowego powyżej 4,40, ale nie jest to silny poziom techniczny.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Giełdy europejskie od rana są pod presją testując ubiegłoroczne minima. Dolar reaguje tradycyjnie umocnieniem, a trend spadkowy na EURUSD nabiera tempa. Korekty wzrostowe utrzymują swoje normalne zakresy i trwają od 1 do 2 dni. Biorąc pod uwagę, że coraz bardziej prawdopodobne jest przebicie minimów na indeksach i kontynuacja trendu spadkowego w lutym, eurodolar powinien niedługo testować minima przy 1,24. W średnim terminie celem spadków może być poziom 1,20. W najbliższych dniach można spodziewać się dłuższej serii sesji spadkowych. Jest to charakterystyczne zachowanie rynku w tej fazie trendu.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Trend na funcie nabiera tempa a notowania GBPUSD spadły dzisiaj do najniższych poziomów od ponad 20 lat. Na długoterminowych wykresach można zauważyć, że trwające wyłamanie poniżej 1,43 przypomina analogiczną sytuację z czasów ataku na funta w latach 92-93. Po olbrzymiej fali sprzedaży funta trend wyhamował, następnie funt ponownie znalazł się pod presją, ale była to końcówka spadku. Gdyby ten scenariusz miał się powtórzyć można oczekiwać gwałtownego odwrotu na GBPUSD w najbliższych tygodniach. W tej chwili nic nie wskazuje na taką możliwość, ale przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych należy mieć na uwadze takie ryzyko.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Z perspektywy długoterminowych wykresów trend umocnienia jena jest w fazie silnego impulsu. Z rozszerzeń fibonacciego spodziewany minimalny zasięg zniżki to okolice 82 jenów za dolara. Przy tym poziomie obecna fala impulsu zrówna się z poprzednią. Nieco większy zasięg wychodzi z wysokości formacji technicznej - zasięg trendu powinien być podobny do odległości między szczytem przy 122 a przebitą linią wsparcia. Z perspektywy krótkoterminowej USDJPY powrócił do trendu spadkowego po próbie obrony poziomu 90 jenów za dolara. Słaby sentyment na rynkach i dalsze spadki indeksów będą sprzyjać umocnieniu jena.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.