Dane z Polski i USA lepsze od oczekiwań
2009-01-26 19:06
© fot. mat. prasowe
Jak przyjemnie zacząć dla odmiany tydzień od publikacji danych, które pozytywnie zaskakują rynek. W Polsce wyższa była sprzedaż detaliczna, w Stanach większa sprzedaż domów.
Przeczytaj także: Tydzień: Decyzja RPP i PKB w Polsce i USA
Nie o 5,1 proc. jak zakładano, lecz o 6,6 proc. wzrosła w grudniu (r/r) sprzedaż detaliczna. Zdaniem ekonomistów Polacy świadomi nadciągającego kryzysu postanowili ostatni raz zaszaleć na Święta, a kolejne miesiące przyniosą już znacznie gorsze liczby. Warto jednak podkreślić wzrost wydatków w zestawieniu z rosnącą stopą bezrobocia (do 9,5 proc.). Niestety dane o spadku nowych zamówień w przemyśle, aż tak optymistyczne nie są (spadek o prawie 20 proc. r/r). Za to zaskakująco dobre dane nadeszły z USA, gdzie sprzedaż domów na rynku wtórnym wyniosła w grudniu 4,74 mln, podczas gdy oczekiwano 4,4 mln. Z kolei indeks wskaźników wyprzedzających koniunkturę wzrósł w grudniu o 0,3 proc., a oczekiwano spadku o 0,3 proc.SYTUACJA NA GPW
Wysoka zmienność indeksów nie opuszcza warszawskiej giełdy, ale w poniedziałek działała ona na korzyść inwestorów posiadających w swoich portfelach akcje. Chwilę po otwarciu notowań WIG20 tracił na wartości nawet 2 proc., a na koniec dnia indeks dwudziestu największych spółek znalazł się o 3,3 proc. powyżej piątkowego zamknięcia. Nawet jak na obecne warunki obroty na całym rynku rzędu 860 mln PLN pozostawiają jednak sporo do życzenia. Poniedziałkowa aukcja bonów Ministerstwa Finansów spotkała się ze sporym zainteresowaniem, bowiem złożono oferty kupna trzykrotnie wyższe niż wartość wyemitowanych papierów. Kondycja gospodarek naszych sąsiadów różni się diametralnie: minister finansów Czech szacuje wzrost PKB w 2009 r. na poziomie 1,5 proc., ukraiński bank centralny spodziewa się spadku PKB o 3-8 proc. przy inflacji rzędu 15 proc.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce