Stopy procentowe w dół o 75 pb.
2009-01-27 18:42
© fot. mat. prasowe
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła dziś stopy procentowe o 75 pkt bazowych, a stopa główna (referencyjna) w Narodowym Banku Polskim wynosi od dziś 4,25 proc.
Przeczytaj także: Ceny domów w USA - dzisiaj dane
W komunikacie Rada zwraca uwagę na cały szereg zagrożeń dla gospodarki, które zarazem działać będą antyinflacyjnie. Głównie chodzi o postępujące spowolnienie gospodarcze u głównych partnerów handlowych Polski, co uderza w nasz rynek i łagodzi presję płacową. Zdaniem Rady nawet słabnący złoty - dotąd będący przedmiotem obaw Rady, że względu na swoje proinflacyjne zachowanie - przestaje być palącym problemem, bo w warunkach spowolnienia gospodarczego słaby złoty niekoniecznie musi służyć zwiększoną inflacją. RPP dodała, że czynnikiem wspierającym dalsze łagodzenie polityki monetarnej będzie zachowanie dyscypliny budżetowej przez rząd.SYTUACJA NA GPW
Zgodnie z przewidywaniami notowania zaczęły się od realizacji zysków, a próba odrobienia strat pojawiła się bardzo szybko. Zbyt szybko. Po 11-tej popyt został nakarmiony akcjami, a kupujący zdali sobie sprawę, że jedna silnie wzrostowa sesja to wszystko na co stać rynek w obecnych warunkach. I że tą sesję mieliśmy wczoraj. Wobec spadków na giełdach europejskich zniżki u nas przyspieszały. Jednak niewielka skala obrotów nadal pozwala mówić o realizacji zysków na GPW, niekoniecznie zaś o powrocie do spadków. Przedłużająca się niepewność związana ze skalą obniżek stóp w NBP nie wpływała wyraźnie na nastroje, podobnie jak sama decyzja Rady. Natomiast nie da się nie zauważyć, że najsilniej przeceniano dziś akcje banków BZ WBK, Pekao i PKO BP (spadły po ok. 5 proc.), co miało swoje przełożenie notowania całego indeksu. Słabiej radziły sobie także spółki surowcowe (KGHM i rafinerie) po realizacji zysków na giełdach paliw i metali.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce