PKB Polski wzrósł o 4,8%. Czy to już recesja?
2009-01-29 23:04
© fot. mat. prasowe
Według wstępnych danych GUS PKB Polski wzrósł w 2008 r. o 4,8 proc., czyli mniej niż rok wcześniej, kiedy wzrost wyniósł 6,7 proc. Najsłabszy był IV kwartał.
Przeczytaj także: FED: stopy procentowe bez zmian
Zdaniem ekonomistów w IV kwartale wzrost gospodarczy PKB rok do roku mógł wynieść 3,0 proc., a w porównaniu do III kwartału mogliśmy zanotować nawet spadek (spadało tempo inwestycji i produkcja przemysłowa). Jeśli to przypuszczenie okaże się prawdziwe, a I kwartał nowego roku okaże się gorszy niż IV kw. poprzedniego, technicznie Polska znalazłaby się już w recesji mimo to dzierżąc prymat jednej z najszybciej rozwijających się (najwolniej kurczących?) gospodarek w UE. Pierwszy raz od pięciu lat w 2008 r. spadła liczba pozwoleń na budowę i liczba domów w budowie. Eksport silniej rósł do krajów regionu, niż do całej UE, wzrosła za to (drugi rok z rzędu) produkcja rolnicza.SYTUACJA NA GPW
Miało być lepiej, ale nie wyszło. O ile w poprzednich dniach tygodnia GPW została nieco w tyle za giełdami krajów rozwiniętych, to dziś opłaciło się nam to o tyle, że spadki u nas nie były tak dokuczliwe jak na świecie. Maksymalny poziom notowań (i tym samym wzrost indeksu WIG20) zanotowaliśmy zaraz po otwarciu notowań, 90 minut później rynek wyznaczył już lokalny dołek, a reszta dnia upłynęła nam na niezbyt interesującej konsolidacji. Widać inwestorzy wzięli sobie do serca rady wszelkiej maści analityków i zarządzających, który radzą nie spieszyć się z zakupami akcji. Wiadomością dnia - co w naszej grupie jest zrozumiałe - była zapowiedź fuzji Getin i Noble Banku, ale nie porwała ona inwestorów do zakupów (Noble stracił 12 proc., Getin Holding 3,4 proc.). Ogółem sesja była płytka (obroty 644 mln PLN) i nieprzyjemna (mimo wszystko spadki rozczarowują), choć w gruncie rzeczy jesteśmy na tym samym poziomie co przed tygodniem.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce