eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy 26-30.01.09

Rynek walutowy 26-30.01.09

2009-01-30 19:11

Początek tego tygodnia upłynął pod znakiem lepszych nastrojów wśród inwestorów. Po części było to spowodowane lepszymi publikacjami makroekonomicznymi.

Przeczytaj także: Polska waluta - tydzień konsolidacji

Niespodziewanie okazało się, że wbrew prognozom liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym w USA wzrosła w grudniu do 4,74 mln. Ponadto mile zaskoczył indeks IFO, którego wartość wzrosła do poziomu 83 pkt.

Decyzja FED

Jednak dobre nastroje nie panowały zbyt długo, gdyż Już w środę pojawiły się pierwsze negatywne sygnały. Wówczas FED zdecydował, że nie będzie póki co wykupywał długoterminowych obligacji skarbowych. Wielu inwestorów zawiodło się ,gdyż bardzo na to liczyli. Ponadto wzrosła liczba nowych bezrobotnych, których ilość utrzymuje się w pobliżu rekordowych poziomów. Dodatkowo mocniej od oczekiwań spadła dynamika zamówień na dobra trwałego użytku (wyniosła -2,6% m/m przy prognozach -2,0%). Również kolejne dane z rynku nieruchomości zawiodły, liczba sprzedanych nowych domów w Stanach Zjednoczonych spadła do poziomu 331 tys.

Możliwe dalsze cięcia stóp w Strefie Euro

Dane ze Strefy Euro również nie były najlepsze, gdyż jak się w piątek okazało, inflacja CPI spadła bardziej niż oczekiwał tego rynek, bo o poziomu 1,1% r/r. Ta informacja w połączeniu z wypowiedzią Jean Claude Trichet'a, który podkreślił, że EBC nie wyklucza dalszych obniżek stóp, daje podstawy przypuszczać, że stopy w Strefie Euro w przyszłości spadną jeszcze niżej. Ponadto wzrosła liczba bezrobotnych, gdyż stopa bezrobocia osiągnęła w grudniu poziom 8%.

Spadek PKB w USA

Warto jednak zaznaczyć, że pod koniec tygodnia pojawił się jeszcze jeden pozytywny akcent makro. Opublikowany pierwszy odczyt dynamiki PKB w Stanach Zjednoczonych za IV kwartał wyniósł -3,8% r/r. Jest to wprawdzie bardzo istotne spowolnienie, ale jeśli wziąć pod uwagę prognozy, które wskazywały na spadek PKB aż o 5,4% r/r, to można mówić o pozytywnej niespodziance.

Dolar ponownie zyskał do euro

Dobre nastroje pomogły w pierwszych dniach tego tygodnia w pokonaniu oporu na poziomie 1,30 i wzroście kursu EUR/USD nawet w rejony 1,3340. Jednak późniejsza zmiana sentymentu spowodowana słabszymi publikacjami nie pozwoliła na pokonanie tego oporu. W efekcie po dwóch nieudanych próbach eurodolar zawrócił i pod koniec tygodnia znalazł się w okolicach 1,2850. Zatem w dalszym ciągu to niedźwiedzie pozostają w większości i najbliższe dni mogą w związku z tym stać pod znakiem kontynuacji aprecjacji dolara.

Rada zaskoczyła rynek

Najważniejszą wiadomością tego tygodnia dla naszej waluty była z pewnością decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła po raz kolejny stopy procentowe o 75pb. Było to zaskoczeniem dla rynku, gdyż spodziewano się cięcia o 50pb. Po ogłoszeniu tej decyzji pojawiały się komentarze ze strony niektórych członków RPP, którzy sugerowali, że spadająca nadal inflacja pozwala Radzie zająć się obecnie pobudzaniem wzrostu gospodarczego poprzez kolejne obniżki stóp. Dlatego bardzo prawdopodobne jest, że na lutowym posiedzeniu doczekamy się następnej obniżki kosztu pieniądza.

Oficjalne szacunki PKB

Ponadto w tym tygodniu poznaliśmy kilka istotnych informacji z polskiej gospodarki. Przede wszystkim GUS podał szacunki dynamiki PKB za 2008 rok, która wyniosła 4,8% r/r. Tak znaczne spowolnienie w porównaniu do zeszłorocznych danych było spowodowane istotnym spadkiem tempa wzrostu w ostatnim kwartale zeszłego roku. Dodatkowo okazało się, że stopa bezrobocia w grudniu wzrosła bardziej niż tego oczekiwali analitycy, bo do poziomu 9,5%. Jedynie dynamika sprzedaży detalicznej zaskoczyła pozytywnie, gdyż wbrew prognozom (5,6% r/r) wyniosła 6,6% r/r.

Moody's o Polsce

Na rynek napłynęła również wypowiedź analityka agencji ratingowej Moody's, którego zdaniem nasz kraj mógłby przystąpić do systemu ERM2 za 3-4 miesiące. Warunkiem jest ustabilizowanie się notowań złotego. Jednocześnie jego zdaniem ewentualna niewielka recesja w 2009 roku w przypadku Polski nie miałaby wpływu na rating naszego kraju.

Powrót na szczyty

Nasza waluta w ostatnich miesiącach zdecydowanie poddaje się nastrojom panującym na zagranicznych rynkach finansowych. Ten tydzień był kolejnym, który to potwierdził, gdyż pierwsze dni przyniosły sporą korektę na parach złotówkowych, ale kolejne stały niestety pod znakiem deprecjacji złotego. Kurs USD/PLN osiągnął pod koniec tygodnia poziom 3,4856 zbliżając się do ostatniego szczytu, a kurs EUR/PLN osiągnął nawet wyższy poziom niż ostatnio, bo 4,4677. Jednak końcówka piątkowej sesji europejskiej przyniosła odbicie, dzieki czemu straty złotego zostały ograniczone.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: