Rynek pracy w USA, indeksy koniunktury
2009-02-02 11:26
© fot. mat. prasowe
Najważniejszymi publikacjami tygodnia wydają się być piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, być może będzie nią plan ratunkowy dla banków (o ile zostanie ogłoszony).
Przeczytaj także: Dziś PKB w USA za IV kwartał
Ogłoszenie szczegółów planu ratunkowego dla banków zapowiadzano na ten tydzień. Program jest nieco mitogilizowany - podobno będzie wielkości równej programowi pomocy gospodarce (ponad 800 mld USD), powoła "zły bank", który będzie przejmował toksyczne aktywa banków komercyjnych. Trochę jak rycerz na białym koniu. Zanim nadjedzie trzeba jednak żyć codziennością. Dziś poznamy prognozę inflacji dla Polski ze strony MF. Poniedziałek i środa to dni publikacji wskaźników dla sektora przemysłu i usług. W czwartek czeka nas decyzja Banku Centralnego, ale zmiana stóp procentowych jest wątpliwa. W piątek stopa bezrobocia w USA.SYTUACJA NA GPW
WIG20 zakończył sesję niemal dokładnie na tym samym poziomie, na którym ją rozpoczął. Piątkowa sesja bez wątpienia miała swoje momenty zwrotne. Przez większą część dnia WIG20 tracił - inwestorzy sprzedawali akcje spodziewając się słabych danych z USA, gdzie publikowano dynamikę PKB za IV kwartał. Dane okazały się znacznie lepsze od oczekiwań (PKB spadł o 3,8 proc., a nie o 5,2 proc.) co pozwoliło WIG20 błyskawicznie odrobić staty, a nawet wyjść na niewielki plus. Optymizm szybko przygasł, kiedy okazało się, że niższy spadek PKB wynika ze wzrostu zapasów firm, co nie jest szczególnie cenną składową wzrostu gospodarczego. Zatem pod koniec sesji raz jeszcze inwestorzy akcje sprzedawali. Uzbierały się z tego całkiem spore obroty, które na całym rynku akcji podliczono na 1 mld PLN. Podrożały akcje 107. spółek, potaniały 154.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Spadek amerykańskich indeksów (DJIA o 1,8 proc., S&P 500 o 2,3 proc.) podyktowany był przede wszystkim wstępnym odczytem danych o PKB, który skurczył się o 3,8 proc. r/r w IV kw. W tym tygodniu w Europie oczekujemy na dalszą porcję wyników spółek, którym towarzyszyć będą zapewne zapowiedzi następnej fali zwolnień oraz obniżanie prognoz oraz na decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych (Bank Anglii i Eurpejski Banki Centralny). Inwestorzy z nadzieją spoglądają na plany utworzenia "złego banku", chociaż wątpliwości budzi np. kwestia wyceny "toksycznych papierów", które straciły płynność na rynku wtórnym. Amerykański Senat będzie próbował w tym tygodniu przeforsować akceptację kwoty programu pomocowego zwiększonej do blisko 1 biliona USD. Rękę po pieniądze wyciągają w dalszym ciągu koncerny motoryzacyjne czy ubezpieczeniowa grupa AIG.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, prognozy giełdowe, WIG20, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami