USA: PKB bez wpływu na rynek akcji
2009-02-02 15:13
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Na normalnym rynku można byłoby podnieść argument, że wyższe zapasy oznaczają optymistyczne prognozy dotyczące popytu. Niestety tym razem wynika to z jego przeszacowania, a firmy już dostosowują produkcję do niższego poziomu popytu. Masowe zwolnienia będą teraz w centrum uwagi mediów, a najbliższy miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy powinien pokazać kolejny duży skok bezrobocia. Niektórzy analitycy spodziewają się wzrostu bezrobocia w USA do przedziału 11-12% do końca 2009 roku. W związku ciągle napływającymi negatywnymi danymi ze strefy makro rośnie zagrożenie spadkami w kierunku październikowych minimów.W tym tygodniu na rynek napłynie szereg istotnych raportów makroekonomicznych. Spodziewamy się, że rynek będzie reagował na te dane trendowo. Słabe dane będą traktowane jako kolejny pretekst do wyprzedaży, a dane lepsze od oczekiwań będą ignorowane. Dzisiaj w centrum uwagi będzie indeks ISM dla przemysłu za styczeń publikowany o 16:00. Wcześniej publikowane będą dane o przychodach i wydatkach Amerykanów.
Eurodolar powinien reagować spójnie z giełdami i zgodnie z dotychczasowym trendem. Korekty wzrostowe powinny być płytkie. Podobnie powinien zachowywać się jen - spodziewamy się dalszego umocnienia japońskiej waluty. Eurozłoty może testować coraz wyższe poziomy.
Najważniejsze wiadomości
- JP: Inflacja bazowa CPI w grudniu w Japonii wyniosła 0,2%r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,3%r/r.
- JP: Indeks PMI dla przemysłu ukształtował się w styczniu na poziomie 29,6pkt. wobec 30,8pkt. Po korekcie w poprzednim okresie.
- JP: Stopa bezrobocia w Japonii w grudniu wzrosła do poziomu 4,4% w skali wobec oczekiwań na poziomie 4,1%.
- HU: Inflacja PPI na Węgrzech wyniosła w grudniu 5,8% w skali roku wobec 7,1% w poprzednim okresie.
- US: Dynamika PKB w IV kwartale: -3,8% wobec oczekiwanych -5,2%. Poprzednia wartość: -0,5%.
- US: Indeks Chicago PMI ukształtował się w styczniu na poziomie 33,3pkt. wobec oczekiwanych 34,2pkt. Poprzednia wartość: 34,1pkt.
- US: Indeks nastroju Uniwersytetu Michigan w styczniu ukształtował się na poziomie 61,2pkt. Analitycy oczekiwali 61,9pkt.
- E-Z: Wstępne dane na temat inflacji CPI w styczniu pokazały, że wartość wskaźnika spadła do poziomu 1,1% w skali roku wobec oczekiwanych 1,4%.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.