Kredyty w Polsce będą trudniej dostępne
2009-02-03 19:40
Przeczytaj także: USA: rynek domów stracił 3,3bln dolarów
Obniżanie wszelkiego rodzaju prognoz przez firmy, renomowane biura maklerskie czy niezależne instytucje ekonomiczne jest obecnie równie powszechne, jak kiepskie dane makroekonomiczne napływające z najważniejszych gospodarek świata. We wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy skorygował szacunek wzrostu zbiorczego PKB dla rynku azjatyckiego z 4,9 proc. do 2,7 proc. Prognozy wydają się jednak wciąż zbyt optymistyczne, bo np. gospodarka Korei Południowej według ekspertów ma w tym roku skurczyć się o 4 proc. (tamtejszy bank centralny wierzy jeszcze we wzrost o 2 proc.), ale już w 2010 r. PKB będzie rosnąć w tempie 4,2 proc. Niższe oceny wypłacalności firm dziwią już chyba tylko nielicznych inwestorów, ale ciekawostką mogło być obniżenie przez agencję Fitch oceny dla mocno zadłużonego stanu Kalifornia. Na europejskich i amerykańskich giełdach po południu indeksy poruszały się wokół poziomów z poniedziałku.WALUTY
Zdaniem części analityków to już hiperbola (zwiastująca zakończenie trendu), inni upierają się, że to tylko trend wzrostowy, choć ostro nachylony. W każdym razie złoty padł dziś ofiarą wyprzedaży, ku rozpaczy posiadaczy kredytów walutowych. W pewnym momencie kurs franka rósł już do 3,1056 PLN - poziomu o włos niższego od rekordowego kursu z marca 2004 roku. Euro też wystrzeliło - do 4,599 PLN. Ponieważ brak nowych pretekstów do wyprzedaży złotego (i walut regionów) całkiem prawdziwa może okazać się hipoteza o spekulacyjnym osłabieniu waluty "pod" zapadające w najbliższym czasie opcje. Jeśli tak jest istotnie, to złoty powinien wkrótce odbijać jak piłka od ściany. Jeśli przyczyny są głębsze niż korzystne rozliczenie opcji, na umocnienie złotego jeszcze sobie poczekamy.
Dolar podrożał natomiast "tylko" o 2 proc. do 3,545 PLN, ponieważ w tym wypadku spadek złotego amortyzował nam spadający na rynku międzynarodowym dolar. Euro zyskało wobec "zielonego" 1,2 proc. drożejąc do 1,298 USD.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce