Kurs złotego - tydzień będzie ciężki
2009-02-04 12:51
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Indeks światowe pozostają blisko istotnych wsparć. Pomimo utrzymujących się pesymistycznych nastrojów, sesja amerykańska zakończyła się na plusie. W dalszym ciągu popyt na ryzyko jest bardzo ograniczony. Dolar pozostawał najsłabszy wśród głównych walut. W kolejnych dniach umacnianie dolara może być dość ograniczone z tego względu, iż inwestorzy spodziewają się słabych danych z rynku pracy w USA, a także w dalszym ciągu napływających kiepskich informacji z gospodarki światowej. Waluta japońska pozostawała we wtorek nieco słabsza, po tym jak plan ratunkowy japońskiego rządu chwilowo poprawił nastroje wśród inwestorów. Bank Japonii zapowiedział, że planuje wydać nawet 11 miliardów dolarów na zakup akcji posiadanych przez japońskie banki, by złagodzić skutki globalnego kryzysu finansowego.W dniu dzisiejszym poznamy dane na temat indeksu PMI z sektora usług z Francji, Niemiec, strefy euro, a także Wielkiej Brytanii. W przypadku nieco lepszych danych, waluta amerykańska powinna znajdować się pod presją. Zwyżka euro może być dzisiaj nieco ograniczona przed publikacją danych o sprzedaży detalicznej ze strefy euro, skąd analitycy spodziewają się słabszych danych. Jutro z kolei zapoznamy się z decyzją ECB odnośnie stóp procentowych- rynek oczekuje jednak, że stopy zostaną utrzymane na obecnym poziomie 2,0%. Spodziewamy się utrzymania słabego sentymentu do złotego. Z technicznego punktu widzenia wszelkie korekty w dalszym ciągu będą wykorzystywane do sprzedaży PLN.
Najważniejsze wiadomości
- PL: Zdaniem Wasilewskiej "Trenkner w lutym RPP może podjąć decyzję zarówno o obniżce stóp procentowych, jak również o utrzymaniu ich na obecnym poziomie.
- E-Z: Indeks PMI dla przemysłu w strefie euro ukształtował się w styczniu na poziomie 34,4pkt. Wobec 33,9pkt. W poprzednim okresie.
- AU: Decyzją banku centralnego Australii główna stopa procentowa została obniżona do poziomu 3,25%.
- E-Z: Inflacja PPI m/m: "1.3%, prognoza: "1.2%; Inflacja PPI r/r: 1.8%, prognoza: 2.1%
- UK: Indeks PMI z sektora budowlanego: 34.5pkt., prognoza: 29.0pkt.
- US: Indeks podpisanych umów kupna domów m/m: 6.3%,prognoza: 0.0%.
- SK: Bank centralny Słowacji poinformował, że obniżyl prognozę wzrostu PKB w 2009r do 2,1%.
- GE: Sprzedaz detaliczna spadła w grudniu o 0,2% w ujęciu miesiąc do miesiaca i o 0,3% w skali roku.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.