USA: indeks PMI nieoczekiwanie wzrósł
2009-02-04 19:37
© fot. mat. prasowe
Indeks ISM dla sektora usług, który odpowiada za 90 proc. amerykańskiego PKB nieoczekiwanie wzrósł w styczniu do 42,9 pkt z 40,1 pkt w grudniu. To wciąż recesja, ale już mniejsza.
Przeczytaj także: USA: rynek pracy - dzisiaj raport
Ekonomiści spodziewali się spadku wskaźnika w okolice 39 pkt. Ale dzisiejsze dane to już kolejny odczyt ISM, który zaskoczył obserwatorów. W poniedziałek indeks ISM dla sektora produkcji wzrósł z 32,4 do 35,6 pkt (oczekiwano spadku do 32 pkt). Sektor produkcji nie jest jednak aż tak istotny, stąd dużej wagi do tej informacji nie przykładano. W prawdzie i dziś nie ma powodu, żeby skakać z radości - dopiero przekroczenie 50 pkt oznacza wzrost sektora - wszystko co poniżej jest recesją. Być może osiągamy właśnie dno jeśli chodzi o nastroje przedsiębiorców w USA, ale to trochę za mało, by sądzić, że od tego momentu będzie już tylko lepiej.SYTUACJA NA GPW
Po burzliwym początku sesji WIG20 ustalił nowe minima bessy, ale kupujący akcje powoli wracali na rynek w drugiej części sesji dzięki czemu indeks dwudziestu największych spółek kończył notowania o 1,4 proc. powyżej kreski. W porównaniu z ponad czteroprocentowymi spadkami z dwóch pierwszych sesji lutego jest to zdecydowanie zbyt kiepski wynik, by mówić o przerwaniu wyprzedaży. W środę o wstępnych rezultatach za ostatni kwartał 2008 r. poinformowały dwa koncerny paliwowe Lotos i PKN Orlen, a akcje tych spółek podrożały odpowiednio o 18,6 i 5,3 proc. Nie znaczy to, że zyski spółek w ubiegłym roku były znakomite, wręcz przeciwnie - obie odnotują olbrzymie straty za sprawą przeceny ropy naftowej na światowych rynkach, zmianie wartości zapasów czy transakcjami na rynku walutowym.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce