USA: indeks PMI nieoczekiwanie wzrósł
2009-02-04 19:37
Przeczytaj także: USA: rynek pracy - dzisiaj raport
Po zakończeniu notowań w Warszawie na europejskich i amerykańskich parkietach indeksy giełdowe szły wyraźnie w górę. Londyński FT-SE zyskiwał 1,9 proc., paryski CAC40 rósł o 3,3 proc., a nowojorski S&P 500 o 1,3 proc. W podtrzymaniu udanej serii pomogły m.in. odczyty wskaźników wyprzedzających koniunkturę w gospodarce - zwłaszcza indeksu ISM, który mówi o oczekiwaniach przedsiębiorców z sektora usług mającego największe znaczenie dla amerykańskiej gospodarki. Olbrzymich obaw o kondycję rynku pracy nie potwierdził raport agencji ADP, ale nie ma wątpliwości, że bezrobocie będzie w kolejnych miesiącach rosło w szybkim tempie nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Japoński gigant technologiczny Panasonic zapowiedział zamknięcie 27 fabryk i zwolnienie ok. 15 tys. pracowników.WALUTY
Do piekła i z powrotem - tak można w skrócie opisać notowania złotego. Rekord notowań został osiągnięty ok. 14-tej, ale nie można wykluczyć, że prawdziwym celem osłabienia złotego był fixing w NBP, który wyznacza rozliczenia wielu instrumentów finansowych. W każdym razie kursy walut zawędrowały wysoko, ale po południu zaczęły spadać. Takiemu zachowaniu rynku sprzyjały nadspodziewanie dobre dane z USA, w szczególności te dotyczące odczytu indeksu ISM dla usług.
Ok. 16:30 za dolara płacono już 3,59 PLN, choć kilka godzin wcześniej był o sześć groszy droższy. Euro na koniec dnia wyceniano na 4,63 PLN - także o sześć groszy mniej niż w szczycie gorączki. Frank, który wzbudza największe zainteresowanie Polaków drożał już do 3,15 PLN, by kończyć dzień pięć groszy niżej. Na rynku międzynarodowym euro odbijało już do 1,307 USD, następnie staniało o 2 centy, by po publikacji indeksu ISM ponownie zyskiwać (1 centa).
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce