Bank Anglii obniżył stopy procentowe
2009-02-05 20:00
© fot. mat. prasowe
Zgodnie z oczekiwaniami Bank Anglii obniżył dziś stopy procentowe o 50 pkt (a nie o 100 pkt jak sugerowaliśmy rano), w następstwie czego główna stopa znalazła się na poziomie 1,0 proc.
Przeczytaj także: Bank Anglii obniży stopy procentowe
Również zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian, ale prezes ECB - Jean Cloude Trichet - nie owijał w bawełnę. "Nie wykluczam, że obniżymy stopy na marcowym posiedzeniu" - powiedział. Zapytany, czy cięcie sięgnie 50 czy 100 pkt, odparł, że "będzie to bliżej tej niższej wartości". Dodał, że zerowe stopy procentowe nie wydają się być obecnie odpowiednim poziomem. Z kolei zamówienia fabryczne w USA spadły w grudniu o 3,9 proc., a zakładano spadek o 3,1 proc. Nie licząc samochodów i samolotów spadek wyniósł 4,4 proc. Liczba osób zgłaszających się pierwszy raz po zasiłki dla bezrobotnych wyniosła w tym tygodniu 626 tys. - najwięcej od 26 lat.SYTUACJA NA GPW
WIG20 ze wzrostem o 0,5 proc. stawiał warszawską giełdę w czołówce światowych parkietów, gdyż większość indeksów w czwartek traciło na wartości. Bardzo dobrze radziły sobie spółki surowcowe - akcje KGHM podrożały o 3,2 proc., a paliwowe koncerny Lotos i PKN Orlen, które dzień wcześniej podały wstępne wyniki finansowe za ostatni kwartał 2008 r., również cieszyły się sporym zainteresowaniem kupujących. Wiceminister finansów E.Suchocka-Roguska poinformowała wczoraj, że w styczniu budżet państwa odnotował blisko 3 mld PLN nadwyżki, głównie za sprawą wyższych przychodów podatkowych (VAT). Jeśli ktoś wciąż sądzi, że NBP powinien rozpocząć interwencję na rynku walutowym, warto by sprawdził jak w analogicznej sytuacji radzą sobie banki, które zdecydowały się na obronę kursu walutowego (Indonezja, Rosja). Pamiętajmy, że w czasie bessy na topie jest strach, tak samo, jak w czasie hossy najlepiej sprzedaje się chciwość.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce