Rynek walutowy 02-06.02.09
2009-02-06 21:32
W kończącym się tygodniu dobre wiadomości przeplatały się ze słabszymi.
Przeczytaj także: GPW: notowania doczekały się popytu
W USA wzrosły indeksy ISM…Z jednej strony niespodziewanie wzrosła wartość indeksu ISM dla sektorów produkcyjnego i usługowego w USA (odpowiednio 35,6 pkt. i 42,9 pkt.). Ponadto pozytywnie zaskoczyły dane o indeksie podpisanych umów kupna domów w USA (dynamika wyniosła 6,3% m/m, podczas gdy prognozowano 0%).
…ale bezrobocie też
Jednak z drugiej strony opublikowano nieco słabsze dane o indeksach PMI dla sektorów produkcyjnego i usługowego oraz inflacji PPI w Strefie Euro. Dodatkowo spadły dynamika wydatków konsumpcyjnych w USA oraz sprzedaży detalicznej w Strefie Euro. Najgorsze natomiast przyszło w piątek, gdy poznaliśmy aktualną wartość zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA. Okazało się, że w styczniu ubyło 598 tys. etatów, co oznacza znaczące przewyższenie prognoz. Również stopa bezrobocia wzrosła mocniej od oczekiwań, bo do poziomu 7,6%.
Stopy w Strefie Euro pozostały bez zmian
Ponadto w czwartek Europejski Bank Centralny zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie 2%. W komentarzu Jean Claude Trichet zaznaczył, że presja inflacyjna nadal spada. Niestety przewodniczący przewiduje, że dane o PKB za czwarty kwartał dla Strefy Euro będą bardzo słabe, a zagrożenie dalszym spadkiem tempa wzrostu pozostaje wysokie. Dlatego niewykluczone, że EBC dokona obniżki w najbliższym czasie.
Stosunkowo spokojny tydzień
W tym tygodniu kurs eurodolara praktycznie jedynie mocno się wahał, ale pozostał na zbliżonym poziomie do poniedziałkowego otwarcia. W międzyczasie zanotowaliśmy test poziomu 1,27, jak również 1,3070. Zatem jak widać zakres zmian nie był zbyt szeroki, co pokazuje, że obecnie inwestorzy czekają na dalszy rozwój wydarzeń.
Komentarze o interwencji
Ten tydzień niestety ponownie stał pod znakiem osłabienia polskiego złotego. Ministerstwo finansów podało prognozę inflacji za styczeń, która ma wynieść 3,2% r/r. Oznacza to spowolnienie tempa spadku inflacji, co może mieć wpływ na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Dodatkowo coraz częściej komentowano pomysł interweniowania na rynku walutowym, ale raczej nie wypowiadano się o nim przychylnie. Mimo to cały czas możliwe jest, że na lutowym posiedzeniu RPP zapadnie decyzja o obniżce stóp.
Nowe górki na parach złotówkowych
Nasza waluta osiągnęła w tym tygodniu nowe maksima. Po przebiciu psychologicznych barier, kurs EUR/PLN testował poziom 4,70, a USD/PLN poziom 3,65. Końcówka tygodnia przyniosła odreagowanie, dzięki czemu obie pary złotówkowe odsunęły się od swoich maksimów, jednak w dalszym ciągu utrzymuje się ryzyko kontynuacji deprecjacji złotego.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009

oprac. : Dariusz Pilich / FMC Management
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce