eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 02-06.02.09

Rynki finansowe 02-06.02.09

2009-02-06 21:48

Rynki finansowe 02-06.02.09

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Bank Anglii obniżył główną stopę procentową do poziomu 1 proc., a ECB pozostawił koszt pieniądza dla strefy euro na poziomie 2 proc. Produkcja przemysłowa Węgier była w grudniu o 22 proc. niższa niż przed rokiem, Wielkiej Brytanii o 9,4 proc. r/r, a Niemiec o 12 proc. r/r Stopa bezrobocia w USA wzrosła do poziomu 7,6 proc.

Przeczytaj także: GPW: notowania doczekały się popytu

RYNEK WALUTOWY


Polski rynek walutowy

Jeśli wierzyć mediom, to był tydzień horroru na rodzimym rynku walutowym. Bez wyraźnej przyczyny po stronie fundamentów gospodarczych czy zachowań innych rynków finansowych, od początku tygodnia złoty dynamicznie się osłabiał. Kurs franka sięgał 3,15 PLN, a euro nawet 4,70 PLN. W środę ta nieoczekiwana presja na złotego osłabła, a cała akcja wzbudza podejrzenia o próbę manipulacji kursem naszej waluty. Być może w środę zapadały istotne dla rynku opcje, bo z równie nieznanych przyczyn z jakich atak się rozpoczął , ustał po fixingu NBP (fixing NBP często jest wykorzystywany do ustalania kursu rozliczeniowego instrumentów walutowych). W czwartek i piątek złotych choć niespiesznie, to jednak umacniał się. W konsekwencji w skali całego tygodnia kurs franka zyskał do złotego 1,25 proc. i wyniósł 3,026 PLN, euro podrożało o 2,3 proc. do 4,55 PLN, a dolar o 1,9 proc. do 3,535 PLN (a w środę był o 12 groszy droższy).

Zagraniczne rynki walutowe

Notowania pary euro/dolar nie były tak burzliwe - wspólna waluta ponownie próbowała się przebić przez poziom 1,30 USD i ponownie bez powodzenia. Na koniec tygodnia euro wyceniano na 1,288 USD i powoli można już mówić o konsolidacji tej pary. Rynek nie reagował ani na zapowiedź obniżki stóp procentowych w strefie euro w marcu, ani też nie specjalnie gwałtownie zachowywał się po publikacji gorszych od oczekiwanych danych z amerykańskiego rynku pracy. Natomiast jen stracił ok. 2 proc. do dolara i ok. 2,5 proc. wobec euro, co stanowi czytelny sygnał, że apetyt na ryzyko wśród globalnych inwestorów nieco się poprawił.

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: