eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 02-06.02.09

Rynki finansowe 02-06.02.09

2009-02-06 21:48

Przeczytaj także: GPW: notowania doczekały się popytu

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

To nie był dobry tydzień dla naszych papierów skarbowych. Rząd co prawda zdecydował się na cięcia w wydatkach, a nie na zwiększenie deficytu budżetowego (co pociągnęłoby za sobą konieczność zwiększonych emisji papierów dłużnych), ale cieniem na rynku położyła się przecena złotego. Osiągnęła ona swoje apogeum około południa w środę, kiedy resort finansów organizował przetarg obligacji. Nie trzeba dodawać, że przetarg się nie udał. Rynek mógł się wystraszyć wpływu szybkiego osłabienia złotego na inflację, co postawiłoby pod znakiem zapytania kolejne obniżki stóp procentowych w Polsce, które inwestorzy zaczęli już dyskontować. W tym tygodniu uznano, że obniżki dyskontowane są przedwcześnie. W rezultacie rentowność obligacji 5 i 10-letnich wzrosła o ok. 25 pkt bazowych. Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych spadła o 12 punktów do 4,74 proc.

Zagraniczne rynki

Inwestorzy niechętnie patrzyli na obligacje w USA, ponieważ w przyszłym tygodniu rząd ma zamiar sprzedać na rynku papiery (w tym także bony) o rekordowej wartości 67 mld dolarów. Trudno w takich warunkach oczekiwać wzrostu popytu na obligacje. Na to nałożyły się jeszcze dane o wzroście bezrobocia - inwestorzy wiedzą, że rząd deficyt może zwiększać, ale ktoś musi go jeszcze sfinansować. Przy słabnącej gospodarce może to być trudne zadanie. W rezultacie na koniec tygodnia rentowność obligacji dwuletnich wyniosła 0,96 proc. - o 7 pkt więcej niż w zeszły piątek. Rentowność papierów 10-letnich wyniosła zaś 2,95 proc. - to wzrost o 15 pkt.

W Europie także dominują obawy o zwiększoną podaż długu ze strony rządów, ale też nadzieje na kolejną obniżkę stóp w ECB w marcu. Na koniec tygodnia rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckiego rządu wyniosła 3,31 proc. (wzrost o 6 pkt).

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Po pierwszych dwóch dniach tygodnia WIG20 tracił prawie 9 proc. na wartości i nie wyglądało to zbyt dobrze, zwłaszcza, że równolegle obserwowaliśmy zwyżki na giełdach zachodnich. Jawnej słabości polskiego rynku towarzyszyły jednak umiarkowane obroty - rzecz nadzwyczajna, jeśli wziąć pod uwagę, że właśnie przebijaliśmy dno bessy. Słabość rynku okazała się chwilowa i związana najprawdopodobniej z wydarzeniami na rynku walutowym. Kolejne trzy sesje przyniosły już zwyżki przy zwiększonych obrotach, choć całości strat nie udało się odrobić. W skali tygodnia WIG20 spadł o 4 proc., WIG o 3,1 proc. (obroty 5,7 mld PLN - najwyższe od dwóch miesięcy). sWIG stracił 2,7 proc., a mWIG zaledwie 0,7 proc. Najsłabiej spisał się sektor bankowy (WIG-Banki spadł o 7,0 proc.), najlepiej spółki sektora chemicznego (WIG-Chemia w górę o 3,8 proc.), w tym Lotos (plus 21,4 proc.) i Orlen (plus 1,3 proc.).

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: