eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeNotowania na GPW: zmiana trendu?

Notowania na GPW: zmiana trendu?

2009-02-09 13:47

Notowania na GPW: zmiana trendu?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Rozpoczynający się tydzień nie będzie obfitował w ważne publikacje makroekonomiczne, co nie znaczy, że będzie nudny. Jutro Biały Dom ma przedstawić część planu ratunkowego dla banków.

Przeczytaj także: Rynek pracy w USA - dzisiaj dane

A dokładniej część szczegółów tego planu - rynki wciąż nie wiedzą nic o zasadach działania ewentualnie stworzonego "złego banku", ani nawet czy i kiedy miałby on powstać. We wtorek także w Senacie odbędzie się głosowanie nad "pakietem stymulacyjnym" dla gospodarki. Przemawiać też będzie Ben Bernanke - przewodniczący Fed. Być może będzie w jego słowach zapowiedź skupu przez bank centralny obligacji skarbowych, choć Bloomberg dziś rano podaje, że cel może zostać zmieniony - zamiast obligacji Fed miałby kupować hipoteki Amerykanów. Zdecydowanie więc, to wtorek będzie najważniejszym dniem tygodnia. W czwartek poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej w USA, a w piątek inflację u nas.

SYTUACJA NA GPW


Wynik sesji ustalił się w zasadzie zaraz po rozpoczęciu piątkowych notowań. Zaczęliśmy bowiem dzień od silnej zwyżki, a kolejne godziny upłynęły w zasadzie na utrzymaniu tej porannej zdobyczy, co bardzo ładnie się udało. W końcówce, kiedy inwestorzy zaczęli już dyskontować udany przebieg sesji w USA, skala zakupów dodatkowo wzrosła. Bankom pomagał rosnący kurs złotego (zresztą całej giełdzie to odpowiadało), stąd 11-proc. wzrost notowań Getinu czy 9-proc. zwyżka BRE. Obroty na całym rynku akcji wyniosły 1,56 mld PLN - to może być zapowiedź zmiany trendu na GPW. Naturalnie nie chodzi tu tylko o piątkową sesję, lecz także dwie wcześniejsze (także z wysokimi obrotami), choć oczywiście ostrożniej byłoby dochodzić do takich wniosków po przełamaniu przez indeksy ważnych poziomów oporu. W piątek podrożały akcje 213 spółek, potaniały 78.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Amerykański Sekretarz Skarbu Timothy Geithner zapowiedział na wtorek przedstawienie nowego planu pomocy dla instytucji finansowych, po tym jak pierwotna wersja pakietu stymulującego gospodarkę została odrzucona przez Senat w ubiegły piątek. Mówi się, że Geithner będzie chciał jak najbardziej odciąć się od planu Paulsona i skoncentrować się na oczyszczeniu rynku z toksycznych papierów, ale wiele z dotychczas ujawnionych rozwiązań jest bardzo zbliżonych do tych pozostawionych przez administrację G. Busha. Aż 255 mld spośród całej puli 825 mld USD stanowić będą zwolnienia podatkowe, a wydatki na infrastrukturę zaledwie ok. 100 mld USD. Na rynku akcji indeksy kończyły tydzień blisko trzyprocentowymi wzrostami. W Europie na pewno pozytywną wiadomością nie będzie dymisja niemieckiego ministra gospodarki.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: