Kurs dolara zyskuje
2009-02-12 13:09
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Utrzymujący się słaby sentyment na rynkach akcji sprawia, że wszystkie korekty na złotym są wykorzystywane do sprzedaży polskiej waluty. Okolice 4,40 zadziałały jako wsparcie – w tych okolicach przebiega 20-okresowa średnia na wykresie dziennym oraz na tym poziomie ukształtowała się duża świeca wzrostowa potwierdzające zakończenie korekty. Ponownie złoty zbliża się w okolice ostatnich minimów lokalnych. Najbliższy opór wyznaczają okolice 4,64, a wsparcie poziom 4,54. Dziś zapoznamy się z saldem na rachunku obrotów bieżących. Słabsze dane mogą przyczynić się do dalszej deprecjacji złotego.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Notowania eurodolara utrzymują się w wąskim zakresie wahań, pozostając powyżej istotnej strefy wsparcia w rejonie 1,2800. Obecnie rynek oczekuje na sygnał, który spowodowałby zdecydowane wybicie z szerszego zakresu wahań 1,2750-1,3100. Dziś poznamy dane na temat produkcji przemysłowej ze strefy euro-analitycy spodziewają się kolejny raz z rzędu spadku produkcji o 2,1% w ujęciu miesiąc do miesiąca, co może być dodatkowym czynnikiem przemawiającym za dalszą wyprzedażą euro. Najbliższy opór wyznacza wczorajsze maksimum dzienne w okolicy 1,30.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Waluta brytyjska jest od wczoraj dość silnie sprzedawana. Poziom 1,50 zadziałał jako silne wsparcie i obecnie droga do spadków o okolice 1,4060 pozostaje otwarta. Tam znajduje się zniesienia 61,8% całości ostatnich silnych wzrostów z okolic 1,3500. Dodatkowo perspektywy kolejnych obniżek stóp procentowych sprawią, że funt dołączy do grona jednej z najniżej oprocentowanych walut. Najbliższy opór widzielibyśmy w rejonie 1,44.
fot. mat. prasowe
EURJPY
Pomimo wybicia z formacji trójkąta notowania EURJPY powracają do zakresu. Pomimo słabej kondycji gospodarki japońskiej, gdzie eksport i produkcja spadają, waluta japońska zyskuje na wartości w sytuacji utrzymującej się awersji do ryzyka. Dodatkowo euro znajduję się pod presją od momentu zasygnalizowania przez Trichet’a dalszych obniżek stóp procentowych w marcu. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy w okolicach 114,55, gdzie przebiega linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Anna Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.