eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 09-13.02.09

Rynki finansowe 09-13.02.09

2009-02-13 22:40

Przeczytaj także: Produkcja przemysłowa w Strefie Euro w dół o 12%

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

To był kolejny już słaby tydzień dla krajowego rynku obligacji. Inwestorzy krzywo patrzą na inwestycje w papiery skarbowe w sytuacji gdy kraje regionu zdają się popadać w coraz większe tarapaty (vide Ukraina). Polska co prawda nie zwiększyła deficytu budżetowego, ale i tak musi rolować zadłużenie, a skalę emisji na ten rok ocenia się na 155 mld PLN. Resort finansów nie zamierza jednak sprzedawać skóry tanio, mimo że podaż papierów skarbowych na świecie ma się zwiększyć aż trzykrotnie w tym roku, co sprawi, że to rządy będą rywalizować o kapitał. Rentowność obligacji skarbowych wzrosła o ok. 20 punktów w tym tygodniu, a rentowość papierów 10-letnich zbliżyła się już do 6,0 proc.
Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych spadła o 5 punktów do 4,69 proc.

Zagraniczne rynki

Obligacje amerykańskie zyskiwały w tym tygodniu, ponieważ rynek uznał, że plan pomocowy dla gospodarki jest niewystarczający, a nowy plan ratowania sektora finansowego jest zbyt ogólnikowy, by mógł wejść w życie, co odsuwa w czasie potrzeby pożyczkowe USA.
W rezultacie rentowność papierów 10-letnich wyniosła zaś 2,79 proc. - to o 16 pkt mniej niż tydzień temu.

W Europie inwestorzy są przekonani, że ECB obniży stopy na najbliższym posiedzeniu o co najmniej 50 pkt bazowych po serii fatalnych danych ze strefy euro (spadek produkcji przemysłowej i PKB). Na koniec tygodnia rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckiego rządu wyniosła 3,07 proc. (spadek o 24 pkt).

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Poniedziałek i wtorek przyniosły kontynuację zwyżek na naszym parkiecie, ale już przy wyraźnie słabnących obrotach. Zmiana sytuacji w USA we wtorek w nocy (indeks S&P spadł wtedy o prawie 5 proc.) była wyraźnym zaskoczeniem dla naszych inwestorów i od środy nastroje zdecydowanie się popsuły, ale dotyczy to przede wszystkim spółek z WIG20, a w szczególności banków. Bankom dostało się też po publikacji raportów kwartalnych Handlowego, Millennium i Kredyt Banku - cała trójka zanotowała zyski znacznie (nawet o ponad połowę) niższe niż przed rokiem. WIG-Banki stracił w tym tygodniu 3,8 proc. walnie przyczyniając się do spadku WIG20 o 2,1 proc., ten z kolei pociągnął WIG o 1,2 proc. w dół. Ale już spółki drugiej i trzeciej ligi radziły sobie znacznie lepiej - w szczególności sektor chemiczny, który zyskał 5,7 proc. Na plusie kończą tydzień również indeksy branży spożywczej, telekomunikacyjnej i deweloperskiej. W rezultacie mWIG zyskał 0,8 proc., a sWIG spadł, ale nieznacznie, bo o 0,2 proc.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Cena ropy w górę

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: