eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDziś wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce

Dziś wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce

2009-02-17 11:21

Dziś wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Ekonomiści sądzą, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło w styczniu o 5,0 proc., a zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 0,5 proc.

Przeczytaj także: PKB Japonii w dół o 3,3%

To może być jeden z ostatnich dobrych miesięcy na rynku pracy. Co prawda wynagrodzenia nie rosną już w tempie dwucyfrowym (co jeszcze pół roku temu wydawało się standardem), ale wciąż może utrzymywać się dodatnia dynamika. Być może tylko dlatego, że od stycznia o 13 proc. wzrosła płaca minimalna. Przy prognozach dotyczących zatrudnienia ekonomiści nie są już tak jednomyślni - przewidywania rozpościerają się od spadku o 1 proc. do wzrostu w takim samym stopniu. Nikt natomiast nie ma wątpliwości, że rynek pracy pogorszył się i będzie pogarszał się nadal. Zmniejszone zatrudnienie zmniejszy presję na wzrost płac, a tym samym także na inflację.

SYTUACJA NA GPW


Spore rozczarowanie - tak można opisać wczorajszą sesję. Przy braku inwestorów z USA (święto) indeksy giełd europejskich spadały wczoraj o ok. 1 proc. W Warszawie i Budapeszcie sprawa wyglądała gorzej - skala zniżek przekroczyła 3 proc. Nie sposób nie skojarzyć tak słabej postawy z notowaniami walutowymi - zarówno forint jak i złoty mocno traciły wczoraj na wartości. Ponieważ osłabienie waluty jest groźne przede wszystkim dla banków, a także ich klientów (także Węgrzy nie stronili od "tańszych" kredytów walutowych), to właśnie sektor bankowy ściągał w dół wartość indeksów. Nawet największe banki jak PKO BP czy Pekao traciły wczoraj ok. 8 proc.

Słabo prezentowały się obroty - podliczono je na 674 mln PLN, a więc skala zawartych transakcji zdaje się nie potwierdzać ani skali przeceny, ani wyznaczenia nowych dołków bessy przez giełdowe indeksy.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Japoński NIKKEI spadł we wtorek o 1,4 proc., a indeksy z Hong Kongu czy Szanghaju spadały o ponad 4 proc. Agencja Moody's przestrzegła inwestorów, że duże zadłużenie wschodnioeuropejskich banków w walutach obcych może przełożyć się na obniżenie ratingów dla banków z Zachodu, co jest o tyle paradoksem, że od kilku miesięcy obserwowaliśmy dokładnie odwrotną sytuację. Aby daleko nie szukać wystarczy przypomnieć sobie co dzieje się aktualnie w niemieckim Commerzbanku, Deutsche Banku, irlandzkim AIB czy grupą banków z Beneluksu. Nerwy puszczają najwyżej postawionym urzędnikom: japoński minister finansów poda się do dymisji po tym, jak w piątek na spotkaniu Grupy G7 miał pojawić się w stanie wskazującym. W USA fundusz gwarancyjny przejął właśnie kontrolę na dwunastym bankrutującym bankiem w tym roku.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: